Разом? Спудейський вісник №1

--

Дизайн обкладинки: Ана Гургенідзе

Чи справді НаУКМА обʼєднається з Таврійським національним університетом?

Перші новини про обʼєднання університетів з’явилися на початку січня, коли редакція онлайн-медіа «Голос Криму» отримала проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України щодо реорганізації Таврійського національного університету імені Володимира Вернадського (далі — Таврійський університет, ТНУ).

Про Таврійський національний університет

Таврійський університет — заклад вищої освіти в Сімферополі. Він був заснований у 1918 році, а після окупації Криму переїхав до Києва. Університет має програму з кримськотатарської філології, що є важливим в умовах окупації півострова. Крім того, ТНУ планує повернутися до Сімферополя після деокупації Криму.

Об’єднання НаУКМА з ТНУ — це чутки чи реалії?

13 січня 2024 року онлайн-медіа «Голос Криму» опублікувало статтю, де зазначається:

«З огляду на отриману інформацію Міністерство освіти і науки України винесло питання перед Кабміном щодо реорганізації вищого навчального закладу — єдиного, який переміщений з тимчасово окупованого Криму. У проєкті документа пропонується реорганізувати ТНУ шляхом приєднання його до Національного університету “Києво-Могилянська академія”».

За інформацією керівництва ТНУ, жодних офіційних листів із боку МОН щодо реорганізації університету не надходило, а також не було жодних нарад, де б розглядалося це питання.

Ректор ТНУ Валерій Анатолійович Бортняк 23 січня 2024 року в одному зі своїх інтерв’ю підтвердив, що ініціатива об’єднання від МОН і справді є, проте сам він дізнався про це лише з офіційних соціальних мереж. Валерій Бортняк також зазначає, що з Міністерством освіти контакту немає.

Реорганізація ймовірно пов’язана з прагненням МОН скоротити кількість вищих навчальних закладів у зв’язку зі зменшенням кількості абітурієнтів. Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки, у своєму інтерв’ю для The Ukrainians каже:

«З кожним роком фінансування закладів, які не дотягують до певних визначених критеріїв, буде зменшуватися. Зростати фінансування буде для тих, які виконують критерії, закладені у формулі розподілу коштів між закладами вищої освіти, тобто для тих, які спроможні. До таких об’єктивних критеріїв належать наукові показники, рівень працевлаштування випускників, рівень інтернаціоналізації та багато іншого. Очевидно, що з часом слабші заклади будуть вимушені приєднатися до сильніших».

Коментарі Таврійського університету

ТНУ, своєю чергою, у статті «Крим. Реалії» зазначає, що з кожним роком кількість абітурієнтів лише збільшується:

«У нас з кінця 2021 року […] ми зробили моніторинг та з’ясували, що на перший курс ми набрали 550 осіб. 2022 року ми набрали на перший курс приблизно 740 осіб. 2023 року у нас на першому курсі вже було 950 осіб».

Виконувачка обов’язків завідувача кафедри східної філології, викладачка кримськотатарської мови в ТНУ Афізе Емірамзаєва розповіла, що, попри десятий рік окупації, вступники з півострова продовжують відправляти заявки на здобуття вищої освіти в Таврійському університеті. Торік, попри війну, у ТНУ вступили 23 кримчанина (стаття).

На захист Таврійського університету виступила українська громадськість зі зверненням до Президента та Кабінету Міністрів, указуючи на важливість кримського ЗВО.

Коментарі Києво-Могилянської академії

Президент НаУКМА Сергій Квіт анонсував зустріч задля обговорення цієї теми, яка відбулася 30 січня. Відвідавши зустріч, ми підготували короткий переказ ключових питань і тез, які були обговорені.

Сергій Миронович зазначив, що КМА не виступає ініціатором приєднання, а просто спостерігає, як це відбувається, і розуміє, що буде робити у випадку, якщо приєднання станеться.

«Києво-Могилянську академію нічого не пов’язує з Таврійським університетом, окрім теми Криму, яка, безумовно, є надзвичайно важливою».

«У планах НаУКМА є створення кримських студій. Це має бути міждисциплінарний центр, присвячений Криму. Він потрібний, щоб виховувати людей, які вміли б формувати політику українців стосовно АРК. Там також має бути кримськотатарська тематика: мова, культура, історія. Проблема полягає в тому, що для створення центру потрібно мати “критичну масу” науковців, проте знайти таку кількість викладачів в університетах складно».

«Приміщення для НаУКМА не є такими важливими. ТНУ має великий корпус ще зі сталінських часів, проте я вже маю досвід, що з Подолу туди ніхто не захоче їхати. Жоден наш факультет і жодну кафедру ми туди переселяти не будемо. Ми можемо тільки створювати щось нове: наприклад, “поселити” наші кримські студії або ж створити військову кафедру».

«У ТНУ є програми, які можуть підкреслювати оригінальність НаУКМА. У них є справді хороший муніципальний коледж, присвячений місту. Це дуже хороша тема, тому що торік ми створили два нових факультети та дві нові програми з управління містом. Співпраця з містом є дуже перспективною. Також у ТНУ є музична програма: вона може бути в межах нашої кафедри культурології».

«Я це бачу так: якщо проєкт приєднання буде завершено і в студентів буде можливість здобувати освіту в нашому університеті, то Києво-Могилянська академія повинна її забезпечити. Також їх будуть критично перевіряти на сесіях. Ми можемо зробити певний обов’язковий перехідний період, який охопить літню сесію. Крім того, у нас є певні вимоги до викладачів Таврійського університету: наприклад, щодо активностей, якими вони мають займатися. Ці вимоги застосовуються й до наших викладачів».

Сергій Квіт, президент НаУКМА

Остання інформація

На сьогодні офіційного документа від Міністерства освіти і науки України про розформування та приєднання Таврійського національного університету імені Володимира Вернадського до Національного університету «Києво-Могилянська академія» немає. Продовжуємо уважно слідкувати за ситуацією, яка відбувається.

© Спудейський вісник, 2024

© Жодна частина цього випуску не може бути відтворена в будь-який спосіб без покликання на першоджерело.

Facebook | Instagram | Telegram | Twitter | YouTube| Spotify | Email

--

--

Спудейський вісник
Спудейський вісник

Written by Спудейський вісник

🔺 Сонечко сходить над бурсою 🔺 Спудейські мантії, Mohylianism і лише канонічний ТСР 🔺 Свіжий випуск щомісяця

No responses yet