День відкритих дверей. Спудейський вісник №12 (17.05.20)
Переднє слово
▼
Лист підтримки для майбутніх фрешиків, усіх, хто готується до ЗНО чи вступу, та anyone, to whom it may concern
▼
Адаптуймося
▼
Могилянська спільнота
▼
Системне
▼
Дистанційне навчання
▼
Факультет гуманітарних наук
▼
Факультет правничих наук
▼
Факультет природничих наук
▼
Факультет соціальних наук та соціальних технологій
▼
Факультет економічних наук
▼
Факультет інформатики
▼
Традиційні могилянські оказії▼
Гуртожитки
▼
Студентські організації
▼
Студентське самоврядування
▼Післяслово
Переднє слово
Дорогі читачі!
Чи бувало у Вас так, що доводилося говорити про Вашу любов, Вашу симпатію, пристрасть? Вам доводилося підбирати слово за словом, складати частинки такого складного пазлу, щоб проявити її повністю, показати її справжньою… Справжню Могилянку.
Ви читаєте особливий випуск „Спудейського вісника”, він цілеспрямовано створений для кожного, хто тільки хоче стати на шлях навчання в університеті, для тих, хто радо чекає миті, щоб вступити в Академію, а також для тих, хто досі не визначився із університетом мрії. У Ваших руках результат плідної роботи команди Спудейського вісника. Цей випуск створений, щоб показати нашу alma mater справжньою, розповісти про такі звичайні речі для спудеїв, але такі невідомі для майбутніх вступників.
Ви, мабуть, здивовані, чому університету зізнаються в коханні? З Могилянкою бути інакше не може. Якщо в двох словах, то це дух могилянськості, а як копнути глибше, то можна відкрити для себе сповна атмосферу цього університету, увесь наш шарм, подекуди камерність, відданість свободі, утвердження лідерства, цілеспрямованість та плекання цінностей. Академія завжди відкрита для кожного, хто готовий любити й розвивати її такою тендітною, по-справжньому любою як і для тисяч могилянців, що тут навчаються.
Цей випуск містить все те, що університет має і чим готовий поділитися з кожним, хто готовий до нього доторкнутись. Тут можна зрозуміти, якою є система навчання в КМА, які її переваги, тут дбало підібрані відгуки студентів на їхні спеціальності, тут можна знайти статті про наші гуртожитки, довідатись про студентське життя, про самоврядування. Тут ми ділимось всім тим буденним, що може стати таким самим й для кожного з Вас, наші майбутні абітурієнти.
Кожен день диктує свої виклики, тому всі ми просто вимушені рухатись в напрямку цього шквалу. Епідемія завадила всім нам завершити навчальний рік у звичному для кожного режимі, нам завадила провести День відкритих дверей у великій залі Культурно-мистецького центру. Але це не привід здаватись і падати духом, це можливість для кожного працювати, глибоко та всебічно працювати для того, щоб, коли стихія вщухне, вітати одне одного в стінах славного університету.
TEMPUS FUGIT, ACADEMIA SAMPITERNA
Зі щирим почуттям турботи,
Першокурсники з величезними очима вперше ступають на КМЦ, знайомляться зі своїми бадді і вслухаються у їхні розповіді, не розуміючи половину їхньої лексики… Не дивно, Могилянка, певно, має найбільше своїх внутрішніх термінів, і саме з метою полегшити життя майбутнім поколінням могилянців та розширити ваш уже наявний вокабуляр, команда Спудейського Вісника підготувала свій особливий проєкт – Спудейський словесник. Він містить сучасну могилянську термінологію, власні архаїзми й історицизми, ті, які у всіх на слуху, і ті, про які ніхто не чув. Читайте. Діліться. Доповнюйте. Розвивайтесь і розвивайте.
Лист підтримки для майбутніх фрешиків, усіх, хто готується до ЗНО чи вступу, та anyone, to whom it may concern
Ось уже закінчується 2-ий місяць випробувального терміну наших нервів, фінансів, терпіння та самопочуття загалом. Попри запроваджене послаблення карантину, скасовуються плани на літній відпочинок, змінюються дати проведення різноманітних масових заходів, і вступна кампанія — не виняток. Дату ЗНО перенесли на невизначений термін, а оскільки процес закінчення школи та початку нового університетського життя й без того стресовий, без належної підтримки тут не обійтися. Проте keep calm, ми всі були в цьому човні розмірів Ноєвого ковчега (складали іспити та вступали в КМА), тож готові допомогти.
Почнемо з того, що серед цієї нескінченної імли тривоги є й позитив. Зрештою, якщо карантин знову подовжать, і, як наслідок, ЗНО відбудеться ще пізніше, з’явиться додатковий час на підготовку. Тим паче, непотрібно відсиджувати неважливі предмети за партами, і вдома можна більш вільно розпоряджатися часом та працювати у власному ритмі. Проте, що робити, якщо паніка все одно накриває, бо знаменний день все ближче, а в голові нічого не затримується, окрім мемів? Що ж, спершу перевірте, чи встановлена у вас рутина — конкретні робочі години, протягом яких ви цілком і повністю можете зануритись у завдання. Систематизуйте конспекти, вирішуйте тести та не хапайтеся за все підряд. Ніякого хаосу — тільки спокій, my dudes. Якщо на абревіатуру «ЗНО» все ж розвинувся рефлекс відрази, то варто спробувати сповільнитися та порефлексувати, що саме турбує? Можливо, в процесі підготовки виникають якісь незручності, що заважають сконцентруватися? Або ваш мозок хибно сприймає це дійство як загрозу? Як підготувати своє сприйняття, ми розкажемо трохи далі.
Не бійтеся помилок та не звинувачуйте себе, якщо їх більше, ніж очікувалось. Краще зараз помилятися якомога більше, аби на момент проведення ЗНО резервуар можливих помилок був порожнім. До того ж, це величезне поле для досліджень власних прогалин у знаннях. Аналізуйте, знаходьте причини й виправляйте, поки є можливість! У разі проблем із запам’ятовуванням варто спробувати задіяти візуальне сприйняття, бо наш мозок насправді дуже любить картинки. До прикладу — якщо складаєте історію, і потрібно знати портрети персоналій, можна вклеїти ці зображення в конспекті поруч з описом вчинків діяча. Гарною ідеєю також буде розвісити картинки з культурними пам’ятками, необхідні дати або навіть формули для точних наук по кімнаті, біля дзеркал чи на холодильнику, і мозок хоч-не-хоч, а, бачачи їх перед собою кожен день, таки відкладе їх у комірки свідомості.
Якщо стандартний варіант підготовки вже набрид, використовуйте асоціації. Плутаєте головних героїв з української літератури? А що, як уявити цих персонажів у нашому повсякденному житті? Які б виняткові риси характеру вони мали? У соцмережах користувачі знімають відео-сценки з яскравими героями українських сюжетів та навіть про центральних історичних постатей на тлі важливих подій. Не зайвим буде спробувати вчити вірші чи сюжети прозових творів за допомогою власних малюнків. Відслідкуйте свої асоціації і зафіксуйте на папері. Не хвилюйтеся — навіть без художнього хисту вдасться створити потрібний зв’язок у пам’яті. Окрім звичного reading, listening та writing, англійську можна підтягнути, увівши її цілком до своєї рутини. Хочеться відпочити — нехай вибір паде на англомовні пісні, фільми та серіали, статті, відео на YouTube. Поки англійська буде на фоні, ваші вуха поступово все більше й більше звикатимуть, отже -1 стрес під час ЗНО. Що, як завдання навіть видадуться цікавими?
Аби надати повний спектр порад, ми також поспілкувалися з пані Анастасією Онатій, співзасновницею освітньої студії «Без Оцінок», де підготовка відбувається у суперсучасному та цікавому форматі. Арсенал платформи налічує інтерактивні зошити, таблиці, яскраві наліпки з авторами української літератури та навіть прикладами складних наголосів і ще купу всього різного, що вкотре доводить: процес підготовки може бути приємним та веселим!
Як експерт з роботи з абітурієнтами, пані Анастасія поділилася кількома дієвими порадами: період останнього місяця (чи місяців) перед ЗНО краще приділити узагальненню знань. У зворотному відліку тривога наростає щоденно, тому глобально вивчити якусь теорію доволі важко. Натомість, куди ефективніше буде з’єднати вивчений матеріал в одну систему за допомогою чи то візуальних точкових засобів, чи то за допомогою таблиць. І звісно ж, зараз саме час активно набивати руку на тестах. Ліпше всього використовувати сайт https://osvita.ua/, адже там зібрані варіанти тестів ЗНО за всі роки. До того ж, завдання час від часу дублюються, отже що більше вирішених варіантів — тим вищі шанси на відмінний результат!
Щодо організації робочого процесу, пані Анастасія зауважила, що в цьому питанні все індивідуально. Проте, аби ще й на карантині стрес не наростав, варто кожен день давати собі маленькі порційні обіцянки і обов’язково виконувати їх, як-от приділяти 15 хвилин тестам. Оберіть щось, що працюватиме на вас і отримуйте результат! Також корисно створювати некомфортні умови для вирішування тестів, аби заздалегідь підготувати мозок до стресу. Це може бути будь-що — від звуків, які відволікають: телевізору на фоні чи розмов співмешканців до обмеження часу на виконання завдань або вирішення завдань у неробочий час. Останньою порадою став спорт, адже фізичні вправи ефективно зганяють стрес. Ми щиро вдячні пані Анастасії за приємну розмову та такі круті лайфхаки і теж наполегливо радимо переключати мозок на рух та активність.
Та й загалом не забувайте про необхідність давати собі відпочивати по-справжньому! Для збереження нервової системи (наскільки це можливо) варто зробити свій перепочинок усвідомленим. Простіше: під час перерви не варто думати про екзамени, про те, як це складно/страшно/тривожно. Куди краще заглибитись цілком і повністю в улюблену книжку, приділити свій час і увагу приготуванню улюбленої страви або послухати улюблені треки із заплющеними очима. Відволікання розуму допоможе виграти вашим ресурсам трохи часу на відновлення.
All in all, не ставте складання ЗНО понад усе в житті. Дослідження американських вчених довели, що рівень щастя учнів/студентів не залежить від того, наскільки добре вони впорались з екзаменами, а ми всі хочемо бути щасливими, правда ж? Життя куди складніше та різноманітніше за ЗНО та вступ, тому не варто надміру хвилюватися. Не зациклюйтеся на результаті, натомість намагайтеся отримати насолоду від процесу підготовки. Адже це неймовірна можливість розвинути і прокачати свої навички! Бережіть себе, власні ресурси, і нехай вам щастить!
Адаптуймося
Цього року для тебе все зміниться. Більше не буде класного керівника та щоденників, шкільної форми й уроків по 45 хвилин. Їх замінять Бадді та Google календар, пари по 80 хвилин і сесії. Другий набір видається незвичним і трохи лякає, тож у Могилянці потурбувалися про те, щоб адаптація першокурсників до нових умов навчання відбулася настільки весело та безболісно, наскільки це можливо. Тож погляньмо, що на тебе чекає під час першого року навчання у КМА:
1. Вже під час Приймальної комісії Бадді та волонтери не дадуть тобі розгубитися, заблукати чи засумувати. Якщо будеш вагатися між спеціальностями — пояснять різницю між ними та розкажуть про переваги й недоліки; якщо будеш голодним — покажуть, де можна поїсти найкращих паніні; якщо будеш переживати до тремтіння рук — заспокоять та запевнять, що все буде гаразд. А після подачі документів Бадді візьмуть у тебе контакти, аби щонайшвидше створити чат вашої спеціальності.
2. Тепер, коли ти вже офіційно спудей Києво-Могилянської Академії й чекаєш на посвяту та початок навчального року, Бадді організують фрешміт — зустріч першокурсників саме твоєї спеціальності. Там ти зможеш поставити всі свої запитання: від «чим семінар відрізняється від лекції?» до «а як пройти від метро до 9 корпусу?», а також просто поспілкуватися зі своїми одногрупниками та одногрупницями.
3. Окрім цього, на тебе чекає ФрешФест — масштабний фестиваль, який перед початком навчального року Бадді влаштовують для фрешів. Цього дня на другому плацу буде алея студентських організацій, де ти з перших вуст зможеш дізнатися все про діяльність СО; купа фотозон, спіддейтинг, квартирник, зона відпочинку з настільними іграми та пуфиками, і ще багато цікавого. Це — твоя перша студентська вечірка, де ти зможеш сповна насолодитися вечором у компанії майбутніх друзів та відчути могилянську атмосферу. А поки можеш подивитись, як пройшов ФрешФест у 2019 році.
4. Настав час перших днів навчання, і ти потрапив у ситуації, які викликали ще більше запитань. Що таке кредити та як вони пов’язані з моїми дисциплінами, якщо я навіть не навчаюся на фінансах? Як замовити книгу в бібліотеці? А що таке корпоративна угода й академічна доброчесність? Для того, аби відповісти на ці та інші запитання, існує курс “Вступ до Могилянських студій” (ВДМС), який ви прослухаєте в осінньому триместрі. Тож не варто панікувати й розпитувати старшокурсників про те, як і навіщо відпрацьовувати 200 годин: усе це розкажуть викладачі курсу.
5. Не помітиш, як промайне половина триместру і настане він. На нього чекають, його люблять і позначають у календарях сердечками. Так, це тиждень самостійної роботи (ТСР). Про те, що ж це таке в академічній площині, читай докладніше у статті про систему навчання у КМА. Із боку адаптації, ТСР — це чудовий шанс провести декілька днів зі своїми друзями у Львові, зустрічаючи на площі Ринок більше могилянців, ніж у цей час на Подолі. Цей досвід точно зблизить тебе з іншими студентами, тож якщо матимеш таку можливість — обов’язково нею скористайся.
6. Коли всі відпочили та набралися сил, саме час їх витратити, адже невдовзі після ТСР проводять Вечір Знайомств — традиційний захід від Бадді, який полягає в тому, що фреші кожного факультету готують виступ на певну тему. Наприклад, у 2019 році тематикою вечора було мистецтво у поєднанні із… супами. Цікаво, як це? Дивися запис ВЗ-2019. За цим двогодинним концертом стоять не один десяток репетицій, написання сценарію з нуля, саморобні костюми та декорації і багато-багато сміху, обговорень, сварок та знайомств із новими друзями. Це саме той захід, що прибирає розділення на групи та спеціальності, натомість приносить гордість за твою нову сім’ю, разом із якою всі скандуватимуть абревіатуру вашого факультету в актовій залі.
Усе це лише основні, найбільш помітні елементи твоєї адаптації у КМА. Окрім них, буде ще безліч посиденьок у кав’ярнях, зустрічей у бібліотеці, нових знайомств на плацу та на КМЦ. Тож, як би це все для тебе «чужорідно» зараз не звучало — не переймайся, чи ввіллєшся ти в колектив, чи станеш частиною спільноти й чи будеш встигати записувати конспекти. Краще витрать свої нерви на підготовку до ЗНО, адже коли почнеться навчання у Могилянці, зрозумієш, що переживати насправді не було за що.
Могилянська спільнота
В чому різниця між нами двома?
У студаку і в заліковці в мене пише НаУКМА
Той факт, що студент Могилянки завжди впізнає іншого студента Могилянки — це майже догма, що не потребує підтвердження. Хіба могло статися іншим чином, якщо спільнота в КМА часто нагадує велику та дружну родину, яка завжди готова прийти на допомогу в скрутні часи чи розділити світлі моменти? Могилянка — це, щонайперше, люди, які створюють особливу, неповторну атмосферу. Яку ж саме? Щонайменше ось таку:
«Плац. Квартирник. Кава. Підтримка. КМЦ. Відкритість. Прийняття. Повага. Творчість. Яскраві особистості. Різні думки. Бути почутим. Мати підтримку. Насиченість. Шляхетність. Українськість. Ідентичність. Патріотизм. Мова. Принциповість. Інтелектуальність. Прагнення до пізнання. Щирість. Знову відкритість. Знову підтримка. Доброзичливість. ТСР. Львів. Подорожі. Плацкарт. Сцена КМЦ. Інтелектуальність. Обійми. Справжність. Espressoholic. Пузата Хата. Діннерс. 119. Сходи КМЦ. Випадкові розмови. Гучні скандування назв факультетів. ФГН. ФСНСТ. ФПВН. ФПРН. ФЕН. ФІ. Каштани в парку. Плівкові фото. Звук піаніно. Яскравість. Ідейність. Свобода. Рішучість. Самовираження. Мудрість. Поезія. Тихі читання віршів. Гучні вечірки. Затишок. Тепло. Дім» (слова студентів).
Справжнім, «трушним» могилянцем починаєш усвідомлювати себе зовсім не відразу, а лише в такі моменти, коли сидиш у Білому просторі (затишне приміщення всередині КМЦ), вічно втомлений та з шарфом на плечах, який забув зняти, намагаєшся закрити черговий дедлайн, а твоя подруга грає якусь знайому мелодію на піаніно. У цей момент влітає компанія твоїх друзів, з кожним із яких неодмінно треба привітатися, і, наче дорогоцінний кубок, вручають тобі омріяний лате з Еспресоголіку. Ви починаєте обговорювати захід, що організовує весь ваш факультет, і дізнаєтеся, що сьогодні буде ще одна репетиція. На завтра треба дописати дві роботи й підготуватися до семінару, але гаразд, якось встигнемо. Творчість потребує жертв! Саме в такі моменти відчувається єдність усіх тих слів, що написані в попередньому абзаці. Така вона, наша атмосфера.
Могилянку важко описати якимись сухими термінами та словами, адже це набагато більше, аніж ЗВО. Це Спільнота саме з великої літери, що має власні цінності. У нас є навіть угода (що, звісно ж, укладається за бажанням), яка фіксує те, що той чи інший студент/студентка свідомо вступає до академічної спільноти, а також повагу студента до традицій та цінностей Києво-Могилянської академії, прагнення сумлінно виконувати її норми й правила, сприяти розвитку НаУКМА. Натомість університет пропонує можливості академічної мобільності, диплом академічної спільноти тощо. Звісно ж, у цьому процесі є свої тонкощі та деталі, але не зовсім у нашій парафії вам про них розповідати. Якщо ми вже сказали про могилянські цінності, то давайте в це цікаве питання заглибимося. В академії є певні догми, які є наріжним каменем в організації її діяльності: цінності Академії.
Могилянська спільнота
Могилянка — це спільнота вчених, викладачів, студентів, співробітників, випускників і друзів університету, людей різних культур і різного походження, які поважають, зберігають і розвивають культурні та духовні традиції Академії.
Особистість
Ми прагнемо, щоб кожен Могилянець був вільною, освіченою, відповідальною, творчою особистістю. Ми визнаємо толерантність невід’ємною рисою сучасної людини, яка, дотримуючись своїх принципів, приймає право іншого бути іншим.
Гуманізм
Могилянка, сповідуючи принципи гуманізму, оберігає людину і людяність, боронить людську гідність, права і свободи. Ми вирізняємось особливо доброзичливою атмосферою у стосунках між викладачами, студентами, співробітниками.
Креативність
Могилянка плекає умови для розвитку й заохочує створювати, знаходити й упроваджувати інноваційні ідеї та рішення, виконувати завдання нестандартними методами. Засадничим принципом навчання у Києво-Могилянської академії є Liberal Arts, що надає студентам можливість отримати не лише набір знань, але і набір компетенцій, які дозволяють бути гнучкими, креативними і пристосованими до глобалізованого й мінливого ринку праці.
Лідерство
Києво-Могилянська академія є лідером в інноваціях й активно впливає на майбутнє українського суспільства і держави. Могилянка бере ініціативу і готова до відповідальності за розвиток української освіти, науки та інших сфер своєї діяльності.
Якість
Ми встановлюємо і дотримуємось найвищих стандартів у науковій діяльності, викладанні та навчанні. Ми відзначаємо могилянців за досягнуті результати та відданість цінностям. Для Могилянки абсолютно неприйнятні плагіат і будь-які прояви корупційної поведінки. Могилянець отримує фахову підготовку державною мовою, мовою міжнародного спілкування — англійською, а також іншими іноземними мовами.
Національна свідомість
Києво-Могилянська академія активно працює задля розвитку України. Ми є патріотами України, спілкуємось українською. Водночас повага до інших культур, традицій і мов є важливою складовою нашої свідомості.
Демократія
Демократизм, відкритість, прозорість, децентралізація, інклюзивність, протидія проявам авторитаризму, право на критику та увага до критики — наріжні принципи діяльності Києво-Могилянської Академії. Ми плекаємо академічні свободи, критичність та незалежність мислення.
Активна громадянська позиція
Києво-Могилянська спільнота є центром незалежної інтелектуальної думки й активною пасіонарною частиною громадянського суспільства незалежної України. Могилянка відстоює своє право на власну думку, право критично висловлюватись про дії влади, а також ті процеси, які відбуваються в українському суспільстві, пропонує та ініціює зміни, спрямовані на розвиток країни.
Ми не можемо не згадати про такий важливий аспект могилянської спільноти, як взаємопідтримка. Ось вам яскравий приклад: Благодійний аукціон побачень КМА. Його організовують щороку з нагоди дня закоханих, а всі виручені кошти направляють на благодійність. Цього року аукціон допоміг боротися з тяжкою хворобою випускникові Могилянки — Ярославові Спічеку. Бути могилянцем — бути завжди готовим прийти на допомогу.
Випускники КМА відіграють величезну роль в житті академії, адже вони залишаються близькими до своєї альма-матер ще дуже й дуже довго. Це пояснити просто: це не просто місце, де ви отримаєте диплом, це місце, де ви знайдете себе.
А взагалі, ви ж розумієте, що намагатися передати словами атмосферу — справа майже марна, адже це можна лише відчути. Могилянка — та, і вона доводитиме це з року в рік, бо час плинний, Академія вічна!
Системне
Навчальний процес в Могилянці ґрунтується на принципах liberal arts education. Відтак, ми можемо самостійно формувати свій розклад та обирати предмети до смаку. Водночас, на перший погляд може видатися, що система навчання в Могилянці є дуже заплутаною та незрозумілою. Можливо, ти вже чув щось про кредити, які треба набрати, чи години, які слід відпрацьовувати. Усе звучить принаймні химерно. Але не варто передчасно опускати руки і ламати мозок. Пройдімося окремо по кожному з пунктів, і тоді все має прояснитися.
1.Триместрова система навчання.
Що це? У Могилянці навчальний процес поділений на триместри. Їх три (звідси й назва) — осінній, весняний та літній.
Для чого це? Завдяки цій системі весняна сесія у Могилянці закінчується на початку травня, і надалі ми можемо мати короткий період, який завершується легкою сесією. А дехто може так сформувати собі розклад, що літо буде цілковито вільним!
Що з усім цим робити? Насолоджуватися! Триместрова система не дасть занудьгувати через довге навчання. Могилянка триматиме тебе у тонусі.
2.Тиждень самостійної роботи (ТСР).
Що це? ТСР — тиждень посередині осіннього та весняного триместрів, відведений на самостійне навчання. Протягом цього періоду в Могилянці немає аудиторних занять, а вся робота відбувається дистанційно.
Для чого це? Протягом ТСР могилянці можуть закрити дедлайни, нарешті сісти за власні дослідження або ж гайнути кудись із друзями. Словом, дуже вдала нагода для перепочинку.
Що з усім цим робити? Можна поїхати додому, якщо ти здалека, можна помандрувати до Одеси чи Львова, а можна просто приділити час незакінченим справам.
3.Кредити ECTS.
Що це? Кожній дисципліні, яку ти слухаєш, присвоюється певна кількість кредитів ECTS (від 2 до 10). Кредити ECTS (ECTS — з англ. «європейська кредитно-трансферна система») — кількість часу, необхідного для засвоєння частини навчальної дисципліни. Один кредит рівноцінний 30 годинам часу. Відповідно, якщо дисципліна «Історія полювання на відьом у Європі» має 4 кредити, це означає, що для її цілковитого опанування слід витратити 120 годин часу. Здається, що це багато? Не лякайся. Навантаження рівномірно розраховане на весь триместр.
Для чого це? За чотири роки кожен спудей має набрати предметів на 240 кредитів (приблизно 60 кредитів на один рік навчання). Лише у такому разі можна отримати диплом про вищу освіту.
Що з усім цим робити? Спочатку — нічого. Для першого року кредити зазвичай пораховані наперед. А вже на наступні роки будеш слідкувати за тим, щоб зберігався баланс.
4.Двомовність.
Що це? У Могилянці дві робочих мови — українська та англійська.
Для чого це? Можливість вивчати дисципліни англійською мовою, а також підтримувати зв’язок зі світовою академічною спільнотою.
Що з усім цим робити? Вдосконалюватися! У Могилянці створені всі умови для опанування англійської на високому рівні і подальшої його підтримки.
5.Вибіркові дисципліни.
Що це? Вибіркові дисципліни — дисципліни, які спудей має змогу обирати самостійно. Частину з них — професійно-орієнтовані — ти обираєш на своїй кафедрі. Решта — вільного вибору — суто на твій розсуд.
Для чого це? Професійно-орієнтовані дисципліни дозволяють краще вивчити вужчі теми зі своєї програми. Скажімо, правники мають обов’язкові курси з цивільного права, а потім можуть обрати спадкове чи сімейне право, якщо захочуть поглибити свої знання з цих галузей. Дисципліни вільного вибору — переважно для душі. Ти можеш обрати усе, що тобі сподобається (єдине обмеження — кількість кредитів).
Що з усім цим робити? Обирати! Від «Політичного маніпулювання» і «Основ конфліктології» до «Теорії масової культури» та «Креативного менеджменту» — усе це доступне для тебе.
6.Відгуки на дисципліни.
Що це? Наприкінці семестру кожен спудей може висловити свою думку щодо дисципліни, яку він чи вона слухає. Таке опитування є цілковито анонімним, тож ніхто не може побачити автора відгуків.
Для чого це? Передусім викладачам важливо знати думку про свої дисципліни. У такий спосіб вони можуть покращувати якість предметів, від чого лише виграють спудеї. Крім того, завдяки таким відгукам кафедри можуть дізнатися про недостатній рівень кваліфікації деяких викладачів і в майбутньому не продовжувати з ними контракт.
Що з усім цим робити? Відгукуватися! Зворотній зв’язок — одна з основ якісного освітнього процесу.
7.Академічна мобільність.
Що це? Можливість поїхати на один семестр до закордонного університету за обміном. Подаватися на програму можна вже з другого року.
Для чого це? Нові враження, нові знання, нові знайомства. Пожити за кордоном, відчути тамтешню атмосферу і сповнитися прагнення до нового. Досвід у кожного різний.
Що з усім цим робити? Добре вчитися, підтягувати англійську і — головне — вчасно подаватися на програму академічної мобільності.
Як виявилося, все не так і складно. Якщо ж залишилися незрозумілі питання, то вони неодмінно зникнуть після того, як ти переступиш поріг Могилянки. Ми радо тобі допоможемо!
Дистанційне навчання
Лекції, семінари, зустрічі в коридорах і походи на каву на перервах… Приблизно так ми уявляємо собі життя спудея, утім 2020 рік ставить перед нами нові виклики, на котрі потрібно відповідати. Чим же живе КМА зараз?
Перехід на дистанційне навчання був неочікуваним для всіх нас, тому процес адаптації зайняв певний час. Спочатку викладачі просто надсилали завдання, згодом освоїли технології проведення онлайн пар і почали використовувати власну могилянську платформу distEdu для перевірки завдань і тестів. Окрім пар онлайн, Могилянка отримала новий формат — публічні зустрічі та вебінари тепер також у мережі. Так, нещодавно відбулися серія вебінарів з психологом про власне ментальне здоров’я і підтримку близьких та зустрічі з адміністрацією університету і випускниками. Керівництво університету, студентське самоврядування і студентські організації частково або повністю перейшли в онлайн формат. Навіть день відкритих дверей перенесли у цифровий простір. 16–17 травня відбудуться зустрічі з деканами факультетів, приєднатися та поставити свої запитання можна за покликанням.
Як на мене, дистанційне навчання не можна порівняти з аудиторним, бо немає всіх тих дрібниць, що мотивували нас приходити навіть на першу пару в понеділок. Утім те, що процес навчання триває, ми чуємо один одного на семінарах, робимо групові проєкти і залишаємося соціально поруч — це саме те відчуття “спільноти”, про яке ми так часто говоримо і яке так сильно любимо. Могилянка завжди та, і ми з нею разом.
Факультет гуманітарних наук
Історія
Історик в Могилянці — це як стиль життя. Нас небагато, однак усі всіх знають і допомагають одне одному. У цій маленькій спільноті є люди з різними задумами, планами, цілями. Хтось стане науковцем, у когось мрія про суспільно-політичну кар’єру, а комусь просто подобаються розповіді про минуле.
Іноді гуманітарію важко систематизувати навчання, планувати тощо. Могилянська «сила дедлайну» — це коли ти знаєш, скільки в тебе є часу, як треба спланувати виконання роботи та як позбутися прокрастинації. Спудей КМА може бути впевнений в об’єктивному ставленні викладача, конкурентному середовищі, відсутності плагіату тощо.
Особливо надихає те, що лекції і семінари проводять живі легенди науки. Ті, чиїми книжками ти захоплювався перед вступом, тепер стоять перед тобою, зважають на власні помилки у своїй попередній монографії.
У Могилянці дуже розвинена кооперація між спеціальностями. У навчальному процесі можна обрати дисципліни вільного вибору — як для практичного застосування, так і «для душі». У численних студентських організаціях зустрічаються люди з різних програм. Не встиг закінчити суперечку на семінарі — у «Potluck» можна продовжити дискусію. Талановитий музика опанує нові інструменти в «Radio KVIT», а захисник довкілля знайде однодумців в «Екоклубі».
Могилянка є маленькою моделлю цілої держави. Органи студентського самоврядування покликані продемонструвати, як працює бюрократія, що її не треба страшитися, а також допомогти реалізувати ініціативи спудеїв. Наразі я є представником свого факультету в Студентській Колегії — виконавчому органі студентського самоврядування. Ми допомагаємо ініціативним групам та спудейським проєктам. Досвід парламентаризму можна здобути в дебатах на конференції студентів, а робота в СО робить студента відповідальним і систематичним.
Загалом, історик з Могилянки — це про безліч можливостей, нових друзів і здобутий досвід.
Кирило Демченко, 2 курс
Варто зважати на те, чим ви дійсно цікавитеся. Особисто для мене найкращими дисциплінами були «Вступ до історії», «Середньовічна історія України», «Спеціальні історичні дисципліни» та «Українська та зарубіжна історіографія». Робота з альтернативними джерелами, дослідження різних точок зору, контекстуальне відтворення та створення фальсифікатів.
Це ваша опора та база на все життя, як для майбутнього представника академічної спільноти, так і для звичайного читача стрічки у Фейсбук. Критичний аналіз джерел, розуміння контексту та його відшаровування від данних допомагає краще розпізнавати та оцінювати інформацію, яку ви отримуєте ззовні.
Щодо майбутнього, то звичайно ж, це початок вашої наукової дослідницької діяльності та гарантована базова медіаграмотність.
Hard skills:
- Критичний аналіз джерела;
- Археологічна практика (від установки обладнання до шифрування кісток);
- Написання аналітичних статей.Soft skills:
- Нетворкінг та комунікації;
- Проєктний менеджмент
Плахотнюк Каріна, 4 курс
Філософія
Після першого курсу стає набагато простіше зрозуміти, що з предметів тобі варто вчити. Адже деякі дисципліни (навіть на першому курсі, коли ти нібито все готовий поглинати, як губка) здаються або надто складними та незрозумілими, або просто малокорисними. І це нормально, абсолютно. Адже ці слова з імовірністю 90% читатиме філософ, і він як ніхто інший розуміє, чим є диплом філософа в перспективі. А це виявляє собою низку різних шляхів, що й ведуть нас до диплома.
Ці шляхи і є дисципліни, тому не варто обирати одразу все, інакше не запам’ятаєте нічого. Я б радив вибрати для себе найцікавіші дисципліни та вчити їх, аби бути спеціалістом у цій галузі, в той час як усі інші предмети будуть слугувати допоміжними. Однак, якщо ви ще не обрали, який з цих «шляхів» вам цікавіший, вам допоможуть вибіркові дисципліни. Вони окреслять ваші смаки дещо в інших сферах навчання і на цьому контрасті дадуть зрозуміти, що вам цікавіше. Ні в якому разі не кажу, що щось не треба вчити, лише нагадаю, що час, витрачений на речі, які вам не знадобляться, (здебільшого) не повернути, тому зважайте на це.
Цілком очевидно, що діяльність у студорганізаціях передбачає певну соціальну активність у самій Могилянці. І наявність спеціальності тут грає другорядну роль. Проте саме на філософії ваш мовленнєвий апарат буде більш розвинений, ніж у вашого колеги з іншого факультету, а тому ви можете використовувати ці навички та обирати відповідні СОшки.
Вінниченко Ян, 2 курс
Для мене найцікавішим вибором з-поміж дисциплін буде Сучасна філософія свідомості, Філософія сучасного мистецтва, Філософія Східної Азії, Метафізика, Філософія Середньовіччя, Релігієзнавство (та його практика), Філософія релігії.
Чому саме вони? Кожна з цих дисциплін відкривали в мені певне захоплення. Всі вони дуже різні, так само як і викладачі та їх оцінювання, але за змістовністю і тим, що я відкрила для себе в процесі навчання — це були найбільш захопливі години опрацювання робіт та гарячих філософських дискусій.
Більшість з цих дисциплін просто викликали певне «осяяння», якщо можна так сказати. Я не тільки відкрила для себе щось нове, а й провела у своїй свідомості цікаві паралелі і, якщо можна так висловитись, пізнала певну істину. А, наприклад, дисципліна Практичне релігієзнавство взагалі познайомила всю нашу групу з основними релігійними угрупуваннями (їх було 14 за весь курс), дала можливість поспілкуватися, дізнатись певні інсайти релігійного життя окремих груп. І це було неймовірно цікаво і захопливо.
Якщо запитують, у яких сферах після закінчення навчання можна застосовувати знання, то я завжди відповідаю однаково — всюди. На першій же лекції з філософії наш викладач сказав: «Якщо в будь-яку компанію прийде два кандидати на вакансію менеджера, один з дипломом менеджера, а інший — з філософським дипломом, візьмуть філософа». Я встигла попрацювати в декількох компаніях, і можу точно сказати, що філософська вища освіта цінується у будь-якій професії. Аналітичні здібності, що ми напрацьовуємо 4+ роки є шикарним вмінням, і роботодавці це не пропускають.
Hard skills:
- Вміння працювати з текстом (особливо з великими об’єктами текстів)
- Здібності до структуризації, аналізу
- Багатозадачність, вміння концентруватися на декількох моментах одночасноSoft skills:
- Критичне мислення
- Інтерпретація, вміння презентувати свою роботу
- Спрага до саморозвитку
- Проникливість, переконливість
Таня Зайвая, 4 курс
Культурологія
Як сказала одна моя знайома з УКУ: «Ой, культурологія у вас — це філософія і смерть». Мені здається, що ці слова ідеально характеризують нашу спеціальність. Хоча насправді вона казала це з позитивної точки зору, бо була трохи здивована тим, наскільки глибоко в нас «копають». Якщо говорити про якісь складнощі, що були в мене впродовж цих років — то це раптове усвідомлення того, що тепер ти сам за себе. Не встиг доробити дедлайн — твої проблеми, не встиг прочитати гору античної літератури — будь готовий до осудливого та розчарованого погляду пана Чумаченка, який поселиться у твоїх снах, проспав — не звинувачуй 192-гу маршрутку та нескінченні затори (у яких ти, до речі, можеш або ще доспати годинку, або й дедлайни доробити). Що ж до смішних ситуацій… По-моєму, культурологія — це одна суцільна смішна ситуація (жартую). А якщо чесно, то все, що класне, смішне, прикольне відбувається у нас — це настільки локальні меми (які є в кожної спеціальності), що зрозуміє їх тільки той, хто знає, що таке бути культурологом (або той, хто хоч раз був у дев’ятому корпусі).
Ми всі в Могилянці якісь «універсальні солдати», як мені здається. У студентських організаціях немає ніякого розподілу на спеціальності, хто прагне чимось корисним та кльовим займатись — той і займається. Єдине, що можна виділити серед «культурологічних козирів» — це, звісно, комунікація. Нас хлібом не годуй, дай поговорити чи пояснити щось. Це підтверджує мій власний досвід, адже літом я допомагала в приймальній комісії, де, напевно, основною задачею було спілкування з батьками, абітурієнтами, заспокоєння (адже не кожен день документи подаєш, правда?).
Також мені пощастило потрапити в зовсім молоду та круту організацію — Бадді Плацкарт, чому я неймовірно рада, тому що, знову ж таки, спілкування з людьми з іншого університету, передавання досвіду, неймовірно душевна атмосфера самого колективу — це те, що я люблю всім серцем. Найголовніше, що, на мою думку, є в Могилянці — це те, що тобі раді завжди і всюди, все інше залежить лише від тебе.
Катерина Гребенюк, 2 курс
Після завершення школи найочевидніше питання, яке ми собі ставимо — «Куди далі йти?», або ж «Ким я хочу стати?». Можливо, це одне з найскладніших рішень, яке треба приймати. Точніше, воно важке для тих, хто не має жодного уявлення, яке його місце в цьому світі. Часто жертвою цієї невизначеності стають творчі особистості. Рятівником цієї, здавалося б, дилеми є спеціальність, що має в собі слово «культура», а саме культурологія.
Культурологія — це захисний парашут, котрий не дасть тобі впасти в безодню. Більше того, він трансформується в м’яку подушку, тому, падаючи, ти не заб’єшся і точно знайдеш своє покликання. Відкриваючи для себе культурологічний світ, можна потрапити у феєричне різноманіття особистостей, де однією з них стаєш ти. Саме так я познайомилась з цікавими інтелектуалами (мертвими та живими). І вони навчили, у першу чергу, не боятися висловлювати власну думку. Варто було докласти чимало зусиль, аби думки стали вагомими та аргументованими. Одними з найпотужніших предметів, котрі навчили мене цьому ремеслу, були «Актуальні проблеми зарубіжної культурології», «Масова культура», «Артменеджмент», «Особистість культури заходу у постметафізичний період». Ці дисципліни, що розглядають актуальні проблеми світу, змушують подивитися на сучасність з різних точок зору. Тож, коли я досягла впевненості у своїх знаннях та думці, вже не було страшно робити помилки, аналізувати світ та суспільство і критично підходити до різних сфер життя.
Ця спеціальність розкриває та досліджує безліч цікавих тем: образотворче мистецтво, філософія, кіно, театр, музеї, історія, урбаністика, археологія, музика, сучасні тенденції тощо. Це невеличкий перелік того, куди ти можеш потрапити, навчаючись на культурології. Може здатися, що тут немає вузької стежки, якою було б легше йти. Справді, немає. Культурологія — це широченна дорога, що має багато відгалужень. Вона здатна перетворити студента на безстрашного критика, мистецтвознавця, історика, філософа, семіотика, музейника, артменеджера, археолога, куратора з великим багажем знань, що здатен не лише працювати у вузькій галузі, але й застосовувати досвід з абсолютно різних дисциплін.
На першому курсі навчання я йшла одною широкою дорогою. У подальші роки дорога набула чітких ліній, адже з’явилася курсова робота, а пізніше — диплом. Це був час самовизначення. Постало питання: якій сфері присвятити свої сили і знання? Так я захопилася театром. Безумовно, варто враховувати, що культурологія не подарує одразу професію, вона радше підштовхне тебе до самовизначення.
Головним культурологічним інструментом є слово, котрим ти навчишся оперувати, адже тексти — це важлива складова на цій спеціальності. Не уявляю, яку кількість сторінок я прочитала за чотири роки і скільки ще мені довелося написати. Завдяки цьому я навчилася розрізняти сильні тексти і несмак, навчилась і продовжую вчитися відшліфовувати власні здібності у письмі. Сьогодні це є надзвичайно цінна навичка (недарма ж з’явилися копірайтери). Крім навичок письма, навчилася розбивати стереотипи, до котрих апелювала до початку студентського життя, навчилася дивитися на мистецтво не як на просто «красиву картинку», а як на ціннісну частину нашої історії та культури. І наостанок, я почала бачити у книгах, творах мистецтва, кіно, виставах, громадських просторах більше, ніж буденність. А що ж криється поза цією буденністю — це можна дізнатися, ідучи на таку незрозумілу та загадкову спеціальність, як культурологія.
Олександра Тітарова, 4 курс
Філологія (Українська мова та література)
За два роки на українській філології я з’ясувала як мінімум одну річ — це до біса цікаво. Багато хто з моїх однокурсників казав, що вступив на цю спеціальність випадково, та вже після першого семестру вони зізнавалися, що анітрохи про це не шкодують.
Основне правило під час навчання тут (та й у Могилянці в цілому, напевне) — не втикати (і не хворіти), бо це може спричинити купу проблем. Бігати по перездачах не надто весело, навіть попри те, що всі викладачі охоче йдуть назустріч. Крім того, своєрідним викликом можуть стати письмові роботи — хоч їх і не багато, але вони потребують самодисципліни, трохи клепки в голові і вміння генерувати ідеї (навіть якщо йдеться про роботи за Біблією чи «Одіссеєю»). Та їх все одно боятися не варто, адже всі вміння приходять із практикою — другою, п’ятою чи десятою письмовою.
Але, безперечно, найцікавіше — це живі семінари (дуже за ними скучили!) В обговоренні й народжуються найкращі думки, приходить розуміння предмету і охота дізнатися про нього щось нове, хоч би це була шкільна драма ХVІІІ століття, лемківський діалект чи пісня, яку ви вирішили разом заспівати на фольклористиці (маю надію, що фреші продовжать цю традицію).
Знання з філології універсальні, адже мова — це основний інструмент абсолютно всюди. Всім потрібні SMM-ники, копірайтери, редактори, коректори, навіть сценаристи, письменники чи поети. Але філологія — це не тільки про тексти і зазубрені правила, це про багатогранність та всеосвіченість, і ти ніколи не знаєш, що із вивченого може стати у нагоді. Починаючи із базових знань фольклору, закінчуючи діалектологічними особливостями, перекладами та давньою українською літературою — це джерела настільки глибокі, що з них хоч виставу в СБ роби, хоч статтю в СВ пиши, хоч фільм для Кіноклубу перекладай.
Анна-Марія Гинку, 2 курс
Коли наступав момент обирати дисципліни під час формування навчального плану, я старалася обирати якомога більше зі своєї спеціальності. На щастя, серед вибіркових було доволі багато дисциплін, привабливих і за описом, і за відгуками про викладачів і сам предмет. Мій топ курсів за всі роки навчання:
1) Основи літературної творчості. Курс для письменників. Просто як от у фільмах. Розкрила у собі реальну здібність писати. Регулярно.
2) Європейський авангард ХХ століття. Розказували не тільки про літературу, але й про інші мистецтва. Це століття якраз найбільше мене цікавить, тому було захопливо. Дізналася більше для себе.
3) Література американського кіберпанку. На курсі дивилися кіно й читали літературу, було максимально не нудно та прогресивно.
4) Основи компаративістики. Порівняльне літературознавство, що захопило мене своєю кросплатформністю — міждисциплінарністю, якщо інакше казати. Як і на Авангарді, було висвітлене порівняння літератури з іншими видами мистецтв — кіно, фотографія, музика тощо.
5) Велика американська проза. Курс англійською. Ненапряжний курс читання й обговорювання — мабуть те, що й уявляла собі в мріях про цю спеціальність.
6) Мовні норми в контексті сьогодення. Актуальний предмет, жартівлива атмосфера, цікаві завдання. Знання, які точно знадобляться!
Ці курси виправдали мій вибір вступу на цю спеціальність.
Отримані на українській філології знання можна застосувати всюди, де треба писати: наповнення сайтів та соцмереж, стратегія, піар, SMM. Ми виховуємо в собі непогані навички аналізу, тому й це може знадобитися в роботі: редагування на різних рівнях, переклад тощо. Нас вчать говорити й пояснювати речі, на яких ми знаємось, тому можемо працювати і викладачами. Ми гарно формулюємо думки, тому набуті навички знадобляться всюди, де треба гарно говорити: кураторство, лекції, екскурсії тощо. Думаю, існує ще багато різних вакансій, про які я просто не думала, які не зустрічала.
Hard skills, які можна отримати протягом навчання:
- Аналіз текстів, кіно, картин тощо
- Робота з текстом на різних рівнях, як от редактура
- Написання текстівSoft skills, які можна отримати протягом навчання:
- Робота в команді
- Вміння працювати в напружених умовах (дедлайни — короткий час на виконання роботи; робота з темами, які зовсім неблизькі)
- Застосовування різних знань та навичок у різних сферах для виконання завдань
Анастасія Коробка, 4 курс
Філологія (Германські мови та літератури)
Є дві сторони. Одна — це якість навчання як такого. Буду відверта, на першому курсі було легше, ніж в 11 класі. Це правда. Навантаження було вдвічі менше, від чого я таки страждала, у першу чергу, як людина, що потребує п’ять днів на тиждень бути зайнятою. Від цього в мене були нервові зриви, бо мала забагато вільного часу, який, на жаль, витрачався на безглузді проблеми чи самокопання. Проте я і тому рада, бо воно дало свої плоди! А друга сторона навчання — це моя самореалізація. Ця сторона, як на мене, грає найважливішу роль і має найбільший прогрес. Вона пов’язана з навчанням на 30% (15% — перебування в середовищі з одногрупниками й викладачами, спілкування з ними; 10% — витрачений час на організацію речей; 5% — назвімо це зубрінням матеріалу). Інші 70%, складає мій особистий прогрес, який я здобуваю під час комунікацій, вирішення проблем (які складають 50% мого дня, про них трішки пізніше) чи інших питань. Загалом, коли займаєшся собою, то відчуваєш себе серйозною тьоткою (жартую). Це дає відчуття достатку і впевненості, коли регулюєш питання без допомоги батьків.
Тепер детальніше про ті проблеми, з якими я так яро зіштовхувалася. Номер один в хіт-параді займає гуртожиток. Кожен, чорт забирай, гуртожиток для людини, котра звикла мати власний куток з чистотою і (увага-увага) порядком — це ще те пекло. З найцікавішого в Могилянці — викладачі. Я знайшла своїх кумирів жінок, з яких беру приклад і якими надихаюсь. Ось супержінки! Обожнюю за це КМА, тут працюють люди з душею.
До студентських організацій у мене двояке ставлення. З одного боку, це круто, свій окремий соціум з приколами та атмосферою. Кожна організація виконує свою роль в ланці, без чого весь організм не існував би. А з іншого боку, деякі речі потребують більшої уваги. Можливо, хтось за роботою в Х організації менше часу приділяє навчанню, що йде в мінуси.
Можливо, за постійними паперами хтось більше стресує, бо розуміє, що це ніяк не допоможе йому в професії. До чого я веду? Власне до того, що не завжди участь у певній системі потребує саме тебе. Тут важливі пріоритети, а не, знову ж таки, студентські згадки та інше. І це класно. Ми всі різні. Ті, хто займаються програмуванням у Могилянці, — це круті люди. У них майбутнє цього університету, бо вони творять. Підтримую! Ті, хто займаються самоврядуванням, організаційними питаннями і багато чим ще, — теж молодці, не пасуть задніх! Ось і все, для кожного вже існує своє місце.
Ольга Степасюк, 2 курс
“Германські мови та літератури (переклад включно)” — це насамперед мовна спеціальність, тому найактуальнішими на спеціальності вважаю такі дисципліни: англійську, німецьку, українську мови, а також вузькоспеціалізовані дисципліни на кшталт синхронного перекладу, кіноперекладу, стилістики української та англійської мов та порівняльного синтаксису.
Англійська мова. Для тих, хто не впевнений у своїй англійській, «Практика усної та писемної мови» допоможе підтягнути рівень мови. Ця дисципліна триває три роки. Як на мене, найвагоміший внесок — це перший курс.
Німецька мова. Я вчила німецьку тут «з нуля». За два роки вивчення маю базові знання (розмовний рівень), і тепер продовжую вчити самостійно.
Українська мова. При вступі на германську філологію важливо розуміти, що ти вчитимеш тут не тільки іноземні мови (англійську та німецьку), але й українську. Багато української. На мою думку, це величезний плюс, адже після кількох років СУМу (Сучасної української мови) ти не тільки матимеш грамотну усну й писемну мову, але й бачитимеш помилки всюди. Протягом навчання ти прослухаєш кілька курсів із сучасної української мови та вивчиш українську на різних мовних рівнях, що важливо для перекладачів та редакторів.
Проте варто зазначити, що до значного об’єму української треба бути готовим/ою. Часто абітурієнти бачать назву спеціальності, але не звертають уваги на освітню програму (“Англійська мова, українська мова та зарубіжна література”).
Стилістика української мови. Курс, що читають на четвертому році навчання. Надзвичайно корисно, якщо ти мрієш стати копірайтером/кою, письменником/цею чи редактором/кою. Перевага дисципліни в тому, що вона практична. Кожний семінар — любов.
Кінопереклад та основи синхронного перекладу. Одночасно цікаві та корисні предмети. Загалом, дають розуміння, як робити той чи той переклад, а також як тренувати себе у цьому. Далі усе залежить від практики та бажання студентів робити певний вид перекладу якісно.
Порівняльний синтаксис. Дисципліна, яку я слухала на карантині, але це не завадило мені зрозуміти, що предмет допоможе при перекладі будь-якого тексту. Дисципліна вельми цікава та однозначно варта уваги.
Після закінчення германської філології і, як показує практика, ще під час навчання студенти можуть працювати перекладачами, редакторами, копірайтерами, викладачами мов, коректорами.
Hard skills:
- іноземні мови;
- переклад;
- редагування;
- написання наукових робіт.Soft skills:
- стресостійкість;
- комунікабельність;
- multitasking.
Катерина Камінська, 4 курс
Факультет правничих наук
Право
Мені неймовірно цікаво вчитися. Не можу сказати, що легко, адже нікуди не подіти ті безсонні ночі, які довелося витратити на підготовку до різних предметів. Найскладніше для мене в навчанні — це ситуація, коли читаєш декілька разів речення і однаково не розумієш його. Це зазвичай якийсь складний концепт, в який треба довго вникати. Найбільше мене захоплює можливіть комунікації з моїми колегами (друзями). Це невід’ємний етап процесу навчання: зібрати інформацію, обговорити з однокурсниками, сформувати свою думку й видати її на парі.
В Україні існує декілька шкіл права, які пов’язані з науковою традицією певних університетів, а Могилянка — це погляд зі сторони і порівняння всіх цих шкіл, виокремлення найкращих елементів з кожного підходу.
Знання здобуті на цій спеціальності можна застосувати в будь-яких сферах, адже право — це спосіб мислення і постійне подолання викликів. Інформацію, що ми вивчаємо на парах, можна практикувати в студентський організції “Kyiv-Mohyla Moot Court Society”. Муткорти — це змагання-імітація судового процесу в одному з міжнародних судів. Переваг багато: покращення навичок письма, пошуку інформації, публічних виступів, а також просто комунікації. Загалом, на мою думку, найважливіша частина муткортів — це знайомства з іншими учасниками.
Не буду називати конкретні дисципліни, які найбільше сподобались. Скажу лише, що найцікавішими були ті предмети, на яких вимагалося не виключно знання певного набору інформації, а розуміння того, як працює певна сфера. Ці дисципліни допомогли мені розвинути загальну здатність опрацьовувати інформацію та створювати свою думку.
Діма Солдатенко, 2 курс
На першому курсі мені було значно важче, ніж зараз, бо тоді для мене навчання було основною ціллю. Мені потрібно було вчитись добре, аби перевестись на бюджет.
Основним викликом було зрозуміти, як після школи пристосуватись до абсолютно іншого підходу до навчання. Зробити так, щоб за два-три дні всунути в голову неймовірну кількість матеріалу, щоб потім це застосувати на іспиті. Це було найскладнішим та найцікавішим одночасно. Я пам’ятаю, як важко було готуватись до пар з курсу “Історія держави і права зарубіжних країн” пані Шмарьової. Проте після його закінчення було дуже класно зрозуміти, що ти тепер на одну сходинку вище.
Одна з переваг Могилянки — це велика кількість студентських ініціатив. Наприклад, для правників існує організація КМА Legal Hackers, яка допомагає застосувати здобуті знання на практиці. Також варто згадати про KMA Moot Courts — змагання з виключно юридичним напрямом. На муткортах ти скоріше будеш вчитись, ніж застосовувати вже опановане. Тобто зазвичай гра в KMA Moot Courts відбувається з тих тем, які ніколи не згадуються на предметах у Могилянці. Особисто для мене це було гарним шансом дізнатися, наприклад, про певні аспекти медіа права або міжнародного публічного права, про які викладачі не розповідали. Ще одною з цікавих можливостей є те, що ти вчишся працювати інакше. Адже на кілька років ти замкнений з однією командою з 4–6 людей, з якими разом ви вчитесь знаходити необхідну інформацію та відповіді на доволі складні й суперечливі запитання.
За цей час я зрозуміла, що існує дуже багато дисциплін, які є насправді захопливими. Щоправда чимало залежить від викладача та твоїх особистих вподобань. Наприклад, курси “Міжнародний захист гендерних прав та прав дітей” і “Права людини й біомедицина” мені неймовірно сподобалися, бо я була дуже зацікавлена в цій темі. Хоча я себе не бачу в галузі кримінального права, я із задоволенням слухала Дениса Азарова, викладача з цієї дисципліни. Він дуже сильно вплинув на мене, адже розповів, як саме вирішувати задачі та як узагалі підходити до розуміння того, як має працювати задача.
Soft skills:
- навички роботи в команді
- тайм менеджмент
- вміння розставляти пріоритетиHard skills:
- усна та письмова юридична англійська
- вміння знаходити та аналізувати інформацію
- вміння виділяти основне
Ліда Волкова, 4 курс
Факультет природничих наук
Біологія
По-перше, хочу наголосити на тому, що наша спеціальність називається «Біологія та біотехнології», ця наука в силу своєї багатогранності взаємопов’язана з більшістю інших: вища математика, хімія, екологія, фізика, біоінженерія, медицина. Вона складається з різних галузей: генетика, вірусологія, біохімія, ботаніка, зоологія, фізіологія, імунологія та багато інших. Тому всі мають розуміти, що наука дуже важка. Це один з мінусів. Ще в нас старий корпус і іноді там трохи лячно, але це можна пережити.
Якщо казати про плюси, не можу не похвалитись великою часткою професійних та компетентних викладачів, крутими лабораторними та цікавими лекціями. Ще з позитивного — наявність не найновішого, але гарного обладнання для генетичної лабораторії, класні матеріали для мікробіології.
Найголовнішою відмінністю і, в принципі, причиною, чому я тут, є наші студенти. Майже всі спудеї (могилянська фішечка) ініціативні, креативні люди, що прагнуть постійного розвитку і самовдосконалення. Завдяки цьому студенти створюють різноманітні угруповання, займаються університетською діяльністю та покращують рівень освіти свого ВНЗ, тобто нашого НаУКМА. Мої колеги не є винятком з нашого суспільства, і тому є як мінімум 3 організації, це ті що я знаю, які працюють на благо нашого університету: «KMAtalks», «SynapceSpace» та «СБТ».
Тож, якщо ви готові докласти не малих зусиль, якщо ви маєте ідеї і хочете їх реалізувати, більш-менш впевнені в біології, приєднуйтеся до нашої невеличкої родини, будемо раді вас прийняти!!!
Юлія Пилипенко, 2 курс
Оскільки до певного моменту в своєму житті я стабільно планувала вступати до медичного університету, то мене цікавлять дисципліни, які пов’язані з функціонуванням саме організму людини. Перелік дисциплін на даній спеціальності сформований таким чином, щоб протягом 4 років у студентів була можливість вивчити основи різних біологічних наук та обрати собі ту, що близька до душі. Тому для мене став несподіванкою той факт, що окрім анатомії людини, я із задоволенням прослухала лекції з фізіології рослин. Усі навички та знання, які ми опановуємо впродовж навчання так чи інакше інтегруються в подальші дисципліни, тому своєрідне нашаровування вивченого матеріалу із року в рік призводить до того, що всі дисципліни стають цікавими.
За три роки навчання можу з впевненістю сказати, що знання, отримані на цій спеціальності можна застосувати у багатьох сферах. На лабораторних заняттях ми опановуємо різні методи, які є актуальними для сучасних біологічних досліджень.
Дослідницька практика, яка відбувається наприкінці кожного навчального року, лише дає змогу переконатися в цьому. На першому та другому курсі ми проходимо навчальну польову практику, де протягом двох тижнів опановуємо навички роботи поза звичними для нас лабораторіями. На третьому році навчання ми маємо дослідницьку практику на базі наукових інститутів, таким чином маємо змогу закріпити здобуті знання та отримати нові, беручи участь у більш масштабних дослідженнях. Наразі я хочу продовжувати навчатися та розвиватися у сфері охорони здоров’я, і отримані на даній спеціальності знання, без усіляких сумнівів, можна застосовувати.
Hard skills:
- Опанування Excel та Python
- Статистичні методи — є обов’язковим у сучасному світі, де усі факти мають бути перевіреними, підтвердженими та обґрунтованими.Soft skills:
- Навички виступів перед публікою
- Скрупульозність у роботі — у дослідженнях дуже важливо вміти фіксувати кожну зміну, що відбувається внаслідок певних процесів- Самодисципліна
Олена Горлач, 3 курс
Фізика
Майже два роки на фізиці навчили мене, перш за все, що неможливого не існує. У мене не було ані поглибленої фіз.-мат. освіти, ані особливого хисту до складних олімпіадних задач. Зате була жага вивчати нове і долати страх перед труднощами. На початку було, відверто кажучи, непросто. Твоє уявлення про природу математики, про фізичні явища та підходи до їх вивчення перевертають. Найскладнішим, і, водночас, найцікавішим (і, на мій погляд, найважливішим) був математичний аналіз. Це не лише опанування абсолютно нової, незвичної, заплутаної для школяра «мови» математики, це новий спосіб мислення, зведення усіх відомих раніше ідей (навіть таких тривіальних, як натуральні чи цілі числа) до максимально можливих абстракцій. Спочатку це здається надзвичайно складним, але згодом ти усвідомлюєш, наскільки вільно починаєш мислити у необхідних для фізики категоріях. Зараз, на другому курсі, це вже дозволяє досить вільно читати серйозні наукові праці, самостійно освоювати цілком нові галузі — нехай то абстрактна алгебра, теорія ігор чи фізика рідин.
Проте наша спеціальність (як і Могилянка загалом!) ніколи не була лише про навчання. На моєму досвіді була участь у піар-проєкті нашого факультету, старостування у своїй групі і навіть керівництво значущою ланкою студентського самоврядування. Наразі я пишу науково-популярні статті для студентського просвітницького проєкту, який має на меті відкривати всім надзвичайне в буденному. Мабуть, одним із найважливіших для мене є особлива сімейна атмосфера нашого факультету. Природничники разом розділяють труднощі, допомагають і вчать одне одного, святкують успішний захист лаби чи закриття сесії і позичають халати на лабораторні. Щоправда, коли ти фізик, усі три інші природничі спеціальності надто часто бачитимуть в тобі живий розв’язник задач із вищої математики, але й допомагати теж потрібно!
Андрій Яковенко, 2 курс
На фізиці для мене найцікавішими дисциплінами є лабораторні. Їх багато хто хейтить, але в них є багато того, що допомагає зрозуміти процеси. Також, вони дуже піднімають скілу в математиці (під час підрахунку даних). Також я б виділила курс з радіоелектроніки — кожен раз приходиш, як на свято: збираєш різні схеми, відчуваєш себе нереально крутим, коли в тебе все виходить. Також дуже полюбила дисципліни по темам фізики (для мене оптика і атомна фізика найкращі), але то вже, напевно, більш індивідуально.
Сфер для реалізації дуже багато. Насамперед — звичайно, це працювати в лабораторіях, просувати науку далі. Зараз можна легко поїхати на стажування чи навчання за кордон. Звичайно, також можна стати вчителем в школі або викладачем в універі. На нашій спеціальності дається, напевно, найсильніша математика, яку ви навряд отримаєте деінде. Тому ще можна стати ким завгодно в сфері, де застосовують матан!
Hard skills:
- Якщо мене розбудити вночі, я порахую вам похибки!
- Я дуже полюбила плідно працювати і можу робити без стомлення продовж цілої ночі, раніше мені це здавалось нереальним
- Вміння викручуватись з будь-якої ситуації, яка може навіть вже здаватися патовоюSoft skills:
- На другому курсі я зі своїм другом відкрила клуб, я завжди стараюсь бути в центрі подій могилянського життя
- Як частина СММ команди нашого факультету, навчилась бачити наше природниче життя через камеру
- Також, через те, що нас мало — неймовірно круто бути однією цілою командою. Ми можемо разом в бібліотеці робити дз, допомагати та інше. Завжди в колективі хтось кращий в чомусь, тому в нашому випадку, приймати досвід дуже легко і весело!
Дарина Булана, 3 курс
Екологія
Насправді, навчання на спеціальності «Екологія» — це класно, але часом важко, багато і плюсів, і недоліків, які однаково впливають на освітній процес. Найбільшою проблемою, що виникала під час навчання, була складність у поєднанні особистого життя та освіти. На першому курсі я брала участь майже в кожній Могилянській події: ВЗ, День ФПрН, БайФреш тощо. На другому курсі мені хочеться уважніше ставитися до себе, хлопця і друзів. Я є соціально активною людиною і постійно хочу бачитися з людьми з інших факультетів, проте я маю таку нагоду лише після пар. Чекаю вже третього курсу, бо, завдяки вибірковим дисциплінам, зможу зустрічатися з друзями частіше і у формальній атмосфері.
Напевно, найцікавішим у навчанні на моїй спеціальності є літня практика (люблю її всім серцем). Обожнюю лабораторні роботи, вони точно є невід’ємною частинкою життя природничників. Це завжди щось нове і цікаве, проте до них треба бути завжди добре готовим, бо ти просто не маєш змоги підглянути і готуватися під час лаби. Проте найскладнішим у навчанні був час, якого катастрофічно не вистачало, бо на другому курсі ми мали пари майже кожного дня з 8:30 і часто аж до 18:00, а лекції обов’язкові до відвідування. Тому мова про якусь роботу, автошколу, танці і зустрічі з друзями в поєднанні з навчанням йти просто не могла.
Я є членкинею «ЕкоКлубу», в який можна потрапити не обов’язково маючи знання, здобуті лише на спеціальності «Екологія». Кожен, хто цікавиться філософією безвідходного стилю життя, турбується про екологічну ситуацію в Україні і хоче долучитися до екопроєктів, для того «ЕкоКлуб» є чудовою можливістю реалізуватися. Дуже розумні, зацікавлені люди приносять багато корисної інформації, яку цікаво отримувати, і, звичайно, це надихає, коли тебе оточують особистості зі схожими інтересами. Я справді щаслива бути частинкою команди.
Маргарита Гуріна, 2 курс
Спеціальність «Екологія» загалом є дуже багатогранною та захопливою, проте найцікавішими були завжди літні практики. Тут ми дійсно мали можливість дослідити довкілля таким, яким воно є. Могли детальніше ознайомитися з проблемами забруднення та антропогенного впливу, біорізноманіттям, геологією. Тож, однозначно, найяскравіші спогади пов’язані саме з практиками.
З іншого боку, курси макробіології, загальної і популяційної екології, екології наземних екосистем, геології та зоології були досить цікавими та насиченими. Ми також вивчали вищу математику, фізику, аж 4 хімії, та поглиблювали наші знання в галузі екополітики та екоправа. У комплексі всі перелічені і не перелічені предмети разом склалися в симпатичний пазл. За ці роки я і мої одногрупники(-ці) мали можливість опанувати дуже широкий спектр наук. Тепер я майже (ще захист дипломної роботи попереду) бакалавр екології.
Надалі знання, здобуті на спеціальності «Екологія», можна застосовувати в дуже різносторонніх видах діяльності: громадська діяльність (робота в громадських організаціях), державна служба у відповідному міністерстві чи регіональних/місцевих організаціях, наукова та дослідницька діяльність, бізнес, загалом, у будь-якій галузі, до якої душа лежить.
Hard skills:
- пошук та аналіз різноманітної інформації (від наукових статей до роботи в Exсel);
- відбір проб;
- уміння працювати в лабораторії з відповідними приладами.Soft skills:
- комунікація (з різними людьми та за різних обставин);
- оптимізм;
- уміння підтримувати людей у критичні моменти.
Квашницька Катерина, 4 курс
Хімія
Хімія — це, мабуть, одна із найцікавіших, та, водночас, найскладніших спеціальностей. За білим халатом хіміка ховається величезний пакунок знань і досвіду. Працювати в лабораторії — це не лише переливати різнокольорові рідини із пробірки в пробірку, для цього потрібно знати дуже багато всього.
Звичайно, вчитися не так легко, як здається на перший погляд. Треба багато сидіти за підручниками, щоб зрозуміти, чому саме ця сполука має такі властивості, а під час реагування дає такий колір. Але коли ти нарешті розумієш якусь дрібницю, яка здавалася такою тяжкою, приходить неймовірна радість, наче ти Америку відкрив. Особисто для мене перший курс був тяжким, тому що в університеті хімія вивчається набагато глибше і з усіх боків, і до цього треба звикнути і просто вчити, вчити, вчити. На кожній лабораторній ми робили багато дослідів і отримували багато різнокольорових розчинів та осадів.
На другому курсі вже потроху входиш у ритм життя хіміка та проводиш у лабораторії та за підручниками набагато більше часу. Вивчається дуже багато матеріалу, але, коли знаєш його, далі буде легше й легше, адже це — базові знання, на яких будуються усі інші різновиди хімії.
За два роки навчання на хімії я навчилася багато чого. Наприклад тому, як за годину двадцять зробити купу дослідів в лабораторії, і після цього ще й начисто вимити пробірки. Також навчилася майже кожного дня носити із собою халат, на перерві щось вчити, повторювати чи дороблювати дослід в лабораторії, бо не вистачило часу через те, що я знімала на відео реакцію. Головне — це не боятися просити у викладача про допомогу, якщо щось не розумієш. Бо, якщо щось одне пропустиш, далі це все незрозуміле буде як, снігова куля, розростатися, і врешті-решт узагалі заплутаєшся.
Я беру участь в освітньому проєкті від студентів Могилянки під назвою «Synapse Space», який займається тим, що робить науку доступною та цікавою для всіх. Ми пишемо різні статті про науку в буденному житті та в цілому, про наукові відкриття та різні можливості для студентів.
Даша Калайдова, 2 курс
На мою думку, на хімії багато цікавих дисциплін, деякі зацікавлюють своєю теорією, інші — лабораторними роботами.
На першому курсі, на неорганічній хімії цікаво вивчати детально кожен елемент хімічної таблиці Менделєєва, його властивості та властивості сполук, які він утворює. Також цікаві практики, які на першому курсі здаються чимось незвичним, тому камера телефону на першому курсі точно вимикатись не буде.
На другому курсі є дві величезні базові дисципліни — органіка та аналітика. Перша цікава тим, що тебе не змушують вчити якісь тупі правила та 30050 реакцій, уся робота побудована на розумінні та складанні механізму, за яким ти вже можеш скласти будь-яку органічну сполуку та побудувати план її синтезу. Аналітика цікава своїми лабораторними. На якісному аналізі у лабораторії в тебе є пробірка із завданням, пара і вся лабораторія у розпорядженні. Тут вже можна (завчасно!) будувати свій план дій, спираючись на методики.
На третьому курсі, на колоїдній хімії, ти можеш провести багато аналогій із побутовими речами та проявити себе як творча особистість у підготовці цікавих доповідей (це, щоправда, сильно залежить від викладача). До речі, скоро з’явиться нова вибіркова дисципліна — «Косметична хімія», думаю, буде цікаво. Також прикольно на комп’ютерних технологіях у хімії: тут ти опануєш багато хімічних програм і зрозумієш, як робляться всі ці картинки з інтернету з хімічними 3D структурами, лінійними формулами.
Після бакалаврату, наскільки я знаю, можна піти на хімічне підприємство, в аналітичну лабораторію, здобувати освіту далі і тусити в НАН. Варіантів багато, усе залежить від того, в якій галузі ти хочеш розвиватись надалі. Можна бути хіміком-аналітиком, синтетиком, контролювати якість продукції, бути менеджером з продажів у хімічній галузі, піти в навчання, викладання тощо. Цей список нескінченний, коротше, усе залежить від вашої праці, бажання та натхнення, але не забувайте, що інколи тільки диплому на співбесідах буває замало.
Hard skills:
- Робота в лабораторії (майстер із переливання будь-яких рідин, робота з вогнем тощо)
- Аналітичний підхід до вирішення будь-яких задач, навіть нехімічних
- Робота з науковою літературоюSoft skills:
- Соціалізація
- Робота в команді
- Тайм-менеджмент та гнучкість у роботі
Марина Мор, 3 курс
Факультет соціальних наук та соціальних технологій
Політологія
На політології найбільшим викликом із навчанням був предмет на першому курсі, на якому я справді відчув, що таке політологія. Це був непростий період у моєму студентському житті — адаптація до всього нового, пошук друзів в університеті, початок активності в студентських організаціях, якісь романтичні історії, робота. Я відверто зашивався від нового досвіду, емоцій і навантаження. І от тоді я ледь витягнув той предмет. Тільки через певний час я зрозумів, як і навіщо цей курс був би корисним для мене.
Взагалі, важливо усвідомлювати, навіщо тобі освіта, що ти хочеш отримати від неї, що вона може і не може тобі дати. Тоді ти будуєш свою картинку, свій шлях в освітньому процесі — це дає результат і є справді цінним. Мені здається, ми часто проходимо повз речі, якими займаємось, не заглиблюючись у них. Певно, це вплив у тому числі шкільної освіти: вступити кудись, тому що вступають всі. Позбутись такого ставлення непросто, але потрібно. І коли це вдається — освітній процес стає зрозумілим і чітким.
Політологія — це наука про владу, про організацію людей, про їхні взаємозв’язки. Розуміння цих речей допомагає аналізувати будь-яку організовану групу людей, самому її створювати і керувати нею. Людині з цієї спеціальності може бути, до речі, цікаво у будь-якій студентській організації.
Наприклад, у діяльності «Асоціації студентів-політологів» можна було відстежувати ті чи інші процеси про які ми говорили на курсі «Суспільно-політичні рухи» — типи успіхів і невдачі політики незгоди, важливість колективної дії та ідентичності. Тому поле для практичного використання навіть в межах університету — велике. Головне — натхнення!
Стеблівський Роман, 2 курс
На мою думку, найцінніше у навчанні на політології — це впевнена та серйозна гуманітарна база. Таким чином ти навчишся розрізняти все: від видів виборчих систем до типів авторитарних режимів, знатимеш історичне минуле нашої держави, розберешся у теоріях політики, поглибиш знання іноземної мови, складеш та проведеш власні соціальні опитування. Також матимеш змогу розвиватися у бажаному напрямку, завдяки вибірковим курсам: чи-то політична журналістика, чи-то політтехнології, аналітична діяльність тощо. Політологія буде до вподоби тим, хто цікавиться міжнародною політикою, взаємовпливом однієї події та іншої, сферою PR-консультування, політичною культурою і тд.
Однією з найцікавіших, на мою думку, дисциплін був предмет «Кількісні та якісні методи політичних досліджень», котрий сприяв отриманню навичок та знань про те, як досліджувати та аналізувати соціально-політичні явища. В межах курсу я опанувала різноманітні методи політичних досліджень, а також в ході практичних занять отримала досвід аналізу кейсів з політичного поля. Ще одним цікавим для мене курсом був предмет «Суспільно-політичні рухи», на якому я дізналась, як людина залучається до суспільних рухів (протестних акцій, мітингів), яким чином конструюють фрейми та що впливає на успішність політики незгоди.
Персонально для мене політологія відіграла важливе значення у професійній та громадській діяльності, дала поштовх до розвитку і необхідну для цього базу знань. Навчання в Могилянці завжди супроводжується приємною атмосферою та дружньою спільнотою студентів. Це надзвичайно мотивує розвиватися професійно, а також жити насиченим та захопливим студентським життям, що точно залишиться приємними спогадами на все життя!
Хард скілз:
- аналітичні знання (збір, обробка та аналіз даних);
- маркетинг соціальних медіа;
- копірайтинг та академічне письмо.Софт скілз:
- тайм-менеджмент;
- толерантність до думок та поглядів;
- орієнтованість на результат.
Мартинюк Ірина, 3 курс
Психологія
Коли мене запитують, чи вдалий вибір я зробив, вступивши до Могилянки, я без жодних сумнівів відповідаю — так! І зроблю його ще мільйони разів, якщо доведеться. Попри всі труднощі та виклики, які траплялися у моєму академічному житті, Могилянка — це щось більше, ніж чергове місце навчання. Зокрема, навчаючись на спеціальності “Психологія”, я маю змогу вчитися у справжніх професіоналів своєї справи, отримувати досвід та просто спілкуватися з фахівцями, які готують психологів нового покоління, які дійсно усвідомлюють свою відповідальність у цій важливій справі та розуміють усі виклики сучасного професійного світу. Так, звичайно, інколи буває важко, все-таки “наука про душу” не може бути простою.
Одним із найбільших викликів, які ставить Могилянка перед кожним її студентом, на мою думку, є збереження власної ідентичності та свідоме ставлення до світу навколо. Саме такі цінності і відрізняють нас від інших. У сучасному мінливому світі буває важко залишатися собою і гордо показувати це, часто люди губляться у павутині буденності. У цьому випадку мені й допомогла Могилянка: можу сказати, що тут я знову віднайшов себе та переосмислив деякі цінності. Із початком 2-го курсу почався і мій шлях “менторства” в рядах Бадді, ці миті я буду пам’ятати, мабуть, усе своє життя. Повірте, ніщо не надихає більше, ніж бачити запал та іскри в очах нового покоління могилянських психологів, бо ще ж буквально рік тому, на цьому місці був я…
Мене часто запитують, яким одним словом я б описав своє навчання, на що я впевнено відповідаю — люди. Як в професійному, так і в особистому значенні. І це, мабуть, те, за що я вдячний найбільше. Спогади про це залишаться назавжди.
Знання, отримані на психології, однозначно можна застосувати буквально у всіх організаціях чи проєктах. Є люди — є психологія.
В’ят Кузьмович, 2 курс
Я думаю, що психологія в Могилянці — це один із найкращих варіантів для амбітної, цікавої, молодої людини, що прагне знати більше про себе та світ. Психологія — це наука, яка може бути дійсно прикладною і має багато сфер застосування: від консультування до HR. Ким ви будете — залежить не від підпису в дипломі, а від вас персонально. А Могилянка — це чудове місце для саморозвитку, цінних знайомств та реалізації задумів.
На моїй спеціальності є досить багато цікавих дисциплін, які дуже різнобічно відкривають світ психології. Серед тих, які були для мене важливими:
1.Загальна психологія — вивчає базові психологічні поняття, підходи. З цього починається ваш шлях як психолога. Без неї — нікуди.
2.Самосвідомість — предмет, який змушує замислитись над своїми внутрішніми ролями, потребами та прагненнями. Цікаво дізнаватись, як з моменту народження трансформується наше світосприйняття та ставлення до себе.
3.Патопсихологія — мабуть те, що найбільше цікавить молодих психологів. Наука, що вивчає патологічні стани психіки, психічні розлади і порушення.
4.Анатомія та еволюція нервової системи людини — можливо, це спочатку лякає, але це один із найважливіших та найцікавіших предметів для психологів. Завдяки цим знаннями ви зможете зрозуміти як саме відбуваються різні психологічні процеси в людському мозку.
Знання із психології дуже корисні як у професійному, так і в особистому житті. Я раджу обирати спеціальність не за «надписом в дипломі», а за сферою ваших власних інтересів — тоді й навчання буде задоволенням. Психолог може надавати консультативні послуги (приватна практика або робота в освітніх закладах, компаніях тощо), може бути спеціалістом з HR, тренером, коучем, тьютором. Якщо продовжити навчання, то можна здобути ліцензію психотерапевта чи психодіагноста і працювати в лікарні.
Я раджу йти за своїм інтересом і вивчати ті напрямки, які найбільше подобаються, щоб розширити свій професійний спектр (наприклад, психологія + економіка = економічна психологія, психологія + правознавство = спеціаліст з судової психологічної експертизи тощо). Добре, що в Могилянці є можливість обирати предмети самостійно, таким чином формуючи унікальну освітню траєкторію.
Hard skills:
- психодіагностика
- навички психологічного консультування
- розуміння роботи мозкуSoft skills:
- збільшення рівня прийняття інших (коли безоцінково приймаєш людину такою, як вона є)
- публічні виступи та самопрезентація
- комунікація
Маша Діденко, 4 курс
Соціологія
Почну з того, що я вступала на соціологію, чітко усвідомлюючи, що саме буду вчити. Мені було цікаво розширити своє коло знань про навколишній світ і зараз можу із впевненістю сказати, що соціологія в КМА була в цьому плані ідеальним вибором! До Могилянки як такої було дуже легко адаптуватися, тут дійсно комфортно вчитися. А люди, які навчаються з тобою разом, настільки неймовірні і роблять стільки класних речей, що мотивують розвиватися і самій.
Першим й найбільшим викликом для мене, як і, думаю, для більшості соціологів, був предмет «Теорія ймовірності й статистика». У мене ніколи не було проблем з математикою… до того моменту. Але плюс в тому, що викладач вміє зацікавити, а тому розібратися у всіх незрозумілих штуках стає принциповою справою! На щастя, є Бадді й одногрупники, які готові з цим допомогти.
Також з предметів першого курсу хочу виділити соціальну антропологію і право для соціологів — викладачі там супер, вчитися весело, а знання залишаються з вами надовго!
Наступна для мене складність — другий курс, а точніше, купа професійних дисциплін, які з’являються на ньому. Весь рік присвячено тому, щоб зробити з «соціологічних левенят соціологічних левів». Інколи здається, що соціологічні терміни нескінченні і зараз тебе повністю поглинуть. Втім це не спроба налякати, бо пережити другий курс — дуже реально, навіть якщо не зубрити конспекти 24/7.
Серед моїх улюблених частин у навчанні треба обов`язково згадати роботу над командними проєктами в могилянських бібліотеках — це незабутній досвід, який дуже зближує з іншими студентами!
Через те що соціологія напочатку вчить всьому потроху, то і знання, які тут отримуєш, можна застосовувати в багатьох сферах. Одне з цікавих занять — аналізувати все, що відбувається навколо, надягнувши «соціологічні окуляри», тобто через призму соціологічних теорій.
Цвєткова Анастасія, 2 курс
Соціологія розвиває вміння пристосовуватися до різних сфер життя, різних людей. Тут ти маєш нагоду ознайомитися з усім одразу: повсякденні стосунки в сім’ї, соціальна нерівність, політика й суспільний устрій, медіа, комунікація, соціальний контекст здоров’я чи екології. Так, дуже багато всього. Але аналітичне мислення, знання методів збору інформації, аналіз даних й інші скіли допоможуть тут не загубитися.
Загалом, ми “відчуваємо” соціум і людей навколо, тож таку базу можна адаптувати практично під будь-що: залежить від твоєї зацікавленості, уподобань. Часті напрямки роботи після випуску — це HR, PR, маркетинг і реклама, різного типу аналітика (як практична, так і наукова) і моніторинг проєктів, дослідження державних політик. Є ще деякі популярні тематики, у яких ти можеш усім цим займатися: освіта, охорона здоров’я, соціальна політика, соціальне підприємництво, гендерні студії, культура, громадські організації, зокрема й правозахисні.
А ще з соціологів можуть вийти класні письменники, режисери, художники, ілюстратори тощо. Якщо відчуваєш тонкі соціальні матерії, якщо знаєш про людські проблеми та “людський фактор”, у тебе є прекрасна основа для творчості. Ти можеш через творчість передати важливі меседжі.
Цікавих дисциплін на спеціальності було багато. Причому одні дисципліни могли бути цікавими в сенсі “я б подивився таке на Discovery Channel або National Geographic”, а деякі цікаві передусім як практичне знання, яке ти можеш завтра застосувати (це стосується особливо обов’язкових дисциплін). Але я зараз запропоную саме кілька “цікавинок”, причому вибіркових із кафедри соціології.
Культура, мова та мислення, Когнітивна антропологія чи подібні курси Катерини Мальцевої — це буквально про те, чому люди думають саме так, а не інакше, і як це пов’язано з культурою. Якщо “у кожного є своя думка” та “кожен розуміє слово “справедливість” по-різному”, як нам дізнатися, що є нормою в суспільстві/11-б класі/чаті в Телеграмі? Як за особливостями мови можна визначити цінності людини та її пріоритети?
Організаційні студії Ліни Малиш раджу послухати тим, хто планує працювати, вочевидь, в організаціях — у бізнесі, корпоративній сфері, громадських організаціях і державних установах. Ви, можливо, щось колись чули про поняття мотивації на роботі та піраміду Маслоу, вигорання (burnout), job crafting, воркаголізм (workaholism), бюрократію тощо. Так от, тут ви маєте можливість розібратися в цих речах, подивитися на них фахово та бути готовими до реалій організацій.
Політичну соціологія та соціологію еліт (це одна дисципліна) Михайла Винницького ми слухали в дуже доречний час — як раз у період кампанії виборів президента України 2019. Якщо бачите себе в політичній сфері, цей курс підштовхне вас не боятися ставити собі складні питання про політику. Де є межі нації? Хто такі еліти та як туди потрапляють? Як брати в них інтерв’ю? Як співвідносяться імідж і програма кандидата/кандидатки на виборах президента?
Здоров’я та медицина в суспільстві Тетяни Степурко була, мабуть, найбільш інтерактивною дисципліною й актуальної для всіх. Ну просто тому що в усіх нас є тіло та всі ми колись звертаємося до лікарів. Якщо ви цікавитеся, у чому полягає медична реформа, що таке доказова медицина та громадське здоров’я, або ж любите руйнування міфів про здоров’я, вам сюди. До слова, серед запрошених спікерів були практики різних сфер медицини, представники ВООЗ і команда медреформи (включно з Павлом Ковтонюком й Уляною Супрун).
Hard skills:
- підготовка та проведення повного дослідження
- аналіз даних і статистика
- проведення інтерв’ю, опитувань, фокус-групSoft Skills:
- аналітичне мислення та вміння передбачати події за наявними даними
- вміння адаптуватися до різних людей, різного соціального контексту, культур і субкультур
- вміння дивитися на речі на різних рівнях — людина, група людей, суспільство, інституції, держава тощо
Кузьменко Гліб, 4 курс
Соціальна робота
Якщо ти хочеш змінити не тільки своє життя, а й життя інших, то це про Соціальну роботу. Напевно найскладнішим є те, що ти маєш зрозуміти, повністю відчути, що всі люди рівні і варті допомоги. Це включає і коректну лексику, до якої треба звикнути, виключення різних висловлювань, які для загалу здаються нормальними, але такими не є. Боротися з цим ти маєш у своїй голові, а тому це займає багато часу.
Найцікавішими, як би банально це не звучало для ФСНСТ, є люди.
Починаючи від кафедри, де всі викладач_ки_і — це практики з купою проектів і конференцій поза університетом. Вони 100% підкинуть кейсів з реального життя, запросять лектор_ів_ок з різних організацій (включаючи міжнародні), покажуть, як діють заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, вже на першому курсі. Вони залучатимуть вас до волонтерських проектів, підтримуватимуть найрізноманітніші ідеї. Все залежить лише від запалу і бажання студент_ів_ок.
Закінчуючи цільовими групами, з якими ми працюватимемо в майбутньому. Але маємо можливість познайомитися вже зараз, наприклад, почути історію Сирії, від людини, яка мусила покинути цю країну через небезпеку, і зараз безмежно вдячна опинитися саме в Україні.
Саме через різноманіття ми можемо використовувати наші знання в багатьох студ організаціях. ENACTUS — це про соціальне підприємництво, яке є частиною нашої спеціальності. Бадді — це про допомогу і емпатію. В Та Могилянка можна втілити омріяну соціальну рекламу. Молодь за мир з їх бутербродами для безхатченків узагалі наша спеціальність. Також KMAmnesty. Варіантів дуже багато.
Анастасія Пивоварова, 2 курс
Для мене дисципліни БП «Соціальна робота» поділились на 2 типи: про людину і про світ. Перший тип — дуже цікавий та корисний кожному. Мені він допоміг зрозуміти краще себе, людей і взагалі весь соціум, адже ми вивчали психологію, соціологію і найголовніше, як ці знання допоможуть при роботі з людиною чи навіть собою.
Другий тип сподобався набагато більше. Ці дисципліни показали темнішу та світлішу сторони світу, про які мало хто думає, але біля яких ми постійно знаходимось, як торгівля людьми, насильство в сім’ї, тощо. Після них я зрозуміла як одна маленька проблема однієї людини впливає на весь світ, і яка катастрофа може статись, якщо ігнорувати цю проблему.
Соціальна робота особлива тим, що отримані знання та навички можна використати майже у всіх сферах пов’язних з людиною. Можна працювати соціальним працівником, допомагати людям у вирішенні їх проблем. Або піти у соціальну політику та змінювати нашу країну на державному рівні. Чи піти у сферу маркетингу і створювати як комерційну, так і соціальну рекламу, курс якої ми також проходимо. Або взагалі піти працювати в міжнародну організацію, як ООН, і допомогати людям світу чи проводити дослідження у будь-якій соціальній сфері, як і в Україні, так і в світі. Насправді можливостей є дуже багато, головне те, як вміємо їх бачити та знаходити.
Hard skills:
- Навички консультування (зрозуміла, що «зрозуміло, я вас зрозуміла» — не ок, але взагалаі це та навичка, яку я часто застосовую навіть коли підтримує близьких)
- Критичне мислення
- Толерантність (думаю навіть з серійним вбивцею змогла працювати)
Soft skills:
- Емоційний інтелект
- Виставлення меж (boundaries, не знаю як то правильно сказати)
- Вирішення проблем (при всіх тих кейсах від Арсена свої проблеми стало легше вирішувати)
Ірина Обертинська, 3 курс
Міжнародні відносини
Загалом, не шкодую про свій вибір. Звісно, час від часу доводиться зіштовхуватися з певними труднощами. Деякі з них — об’єктивні, тобто не залежать від мене особисто, як-от недбале ставлення викладача/ки до свого предмету, його/її некомпетентність чи необізнаність зі звичаями та стандартами викладання саме у Могилянці тощо. Деякі труднощі — суб’єктивні, тобто виникають через слабкий індивідуальний бекґраунд у тій чи іншій сфері, необхідній для опанування дисципліни, або ж спричинені проблемами з тайм-менеджментом та елементарною прокрастинацією.
Стосовно структурних моментів (викладання, організація навчального процесу і т.д.), то вони, звісно, негативно впливають на якість того чи іншого курсу, страшенно демотивують більшість студентів і створюють додаткові бар’єри у навчанні.
Утім, можу з упевненістю сказати, що, виявивши якусь із окреслених вище проблем, ми з колегами жодного разу не дозволяли собі мовчки приймати статус-кво. Щоразу ми принаймні намагаємося виправити ситуацію: чи то активно заповнюючи уже звичні всім відгуки на дисципліни, чи то йдучи на діалог з викладачем, завідувачем кафедри, а у деяких випадках — деканкою. Інколи це ефективно (наприклад, минулого триместру на нашій спеціальності внаслідок небайдужості групки студентів змінився викладач одного з нормативних предметів), інколи — не зовсім (у першу чергу, на мою думку, через недосконалу комунікацію всередині кафедри, яка часто дуже ускладнює діалог між студентством і науково-педагогічними працівниками). Наприклад, я неодноразово пересвідчувалась у тому, що зміст відгуків повідомляється викладачам надзвичайно вибірково або й зовсім не повідомляється — такі речі дуже залежать від менеджменту кафедри і налагодженості процесів там.
Стосовно безпосередньо процесу навчання на міжнародних відносинах, то, мабуть, найбільше мені подобається міждисциплінарність. Також більшість курсів, які пропонують на нашій спеціальності, заохочують студентів бути креативними та допомагають розвинути навички ведення предметної дискусії. Спочатку може здатися, що кількість письмових робіт надто велика (причому, уже з першого року навчання). Утім, більшість завдань, які ми отримуємо, мінімально обмежують творчу свободу і допомагають студентам/кам розвивати власний стиль письма — а це може знадобитись не лише в академічній сфері. Заняття рідко бувають «пасивними» — навіть лекції часто відбуваються у формі діалогу, сприяють різнобічному осмисленню предмета вивчення і заохочують полишити зону комфорту.
Як я уже згадувала, міжнародні відносини — це про міждисциплінарні підходи до вивчення соціального. Чула навіть, як деякі абітурієнти, аргументуючи своє бажання вступити на цю спеціальність, кажуть, що не впевнені, чим саме хочуть займатися і що саме хочуть вивчати, а тому йдуть сюди, бо це «водночас про все і ні про що». Цей стейтмент, звісно, дуже узагальнює, але частково має сенс. Тому, думаю, знання, отримані на спеціальності «Міжнародні відносини» можна застосувати у будь-якій студентській організації, і досвід моїх колег та колежанок з усіх трьох років навчання це доводить. Проте, звісно, найбільш «рідною» СО для студентів цієї спеціальності є «Клуб студентів-міжнародників».
Марина Кочержат, 2 курс
Наш 3 курс був, та і є, експериментом Володимира Кушніренка. Багато речей були зроблені та робляться одночасно, на льоту та використовуються в процесі, що трішки зближує нас з реаліями сучасного світу. Впливають через розширення світогляду, кількості та якості знань, розвиток мислення (особливо критичного мислення), які згодом можна використовувати у повсякденному житті.
Знання, отримані на міжнародних відносинах, можуть знадобитися у всіх сферах, починаючи від президента, закінчуючи лікарями, аби тільки було бажання.
Hard skills:
- Знання іноземних мов, міжкультурних особливостей, дипломатичного протоколу
Soft skills:
- Адаптивність — здатність підлаштовуватися до непередбачуваних факторів, які повсякчас впливають на людей у 21 столітті. Виокремив цей скіл через те, що у наш час дуже важко тримати руку на пульсі останніх подій, досягнень тощо. І деколи потрібно на льоту розуміти незнайомі речі, розбиратися в них.
- Креативність — це більше про всеосяжність підходу до речей та життя загалом.
- Проблем-солвінг — це скоріше про розуміння процесів та їхню індентифікацію, тобто напрацьований механізм, який нам дозволяє зрозуміти чому речі функціонують не в потрібному для нас руслі і визначити способу/ів виправлення цього.
Максим Шамія, 3 курс
Факультет економічних наук
Економіка
Однією з причин, чому ще при вступі обрала економіку, була її, свого роду, всеохопність. Іншими словами: тут є можливість вивчити «як усе працює».
Економічна теорія, фінанси, ключові аспекти маркетингу та менеджменту, економіко-математичний аналіз, державна політика тощо — це те, що вивчає і з чим працює студент економіки. Тобто, поступово з’являється можливість бачити «цілісну картину», та ще й у теперішньому часі — це, мабуть, і є найцікавіше: коли під час вивчення дисципліни розглядають не просто загальну теорію, а безпосередню її проєкцію та відображення у чинних системах, коли аналізують можливий вплив тих чи інших рішень уряду, моделюють ситуації, опрацьовують реальні дані та формують власні висновки на їхній основі.
Стосовно викликів, то це, мабуть, про пари в суботу. Почувши про них іще від бадді, сприйняла їх, як невдалий жарт. Проте після першого триместру в КМА (суботні пари починаються з другого), Поділ став уже практично місцем постійного проживання (бо ти там до, протягом і після пар, і завжди знайдеться чим зайнятись, де погуляти чи з ким випити філіжанку кави), ідея суботніх пар мала не такий уже й поганий вигляд, навіть навпаки: ці пари стають чудовою мотивацією побороти власну прокрастинацію, іще раз зустрітись з друзями на парах, оглянути чергову виставку, ярмарок чи концерт на Контрактовій та витратити день із користю!
Відповідаючи на питання: «Де можна використати знання, отримані на Економіці?» — я б сказала, що ВСЮДИ, головне — мати бажання. Будь-яка організаційна діяльність передбачає складання певного плану дій й аналіз альтернатив (повертаємося до аналізу), ведення звітності (зокрема й фінансової), організації самого процесу роботи (щось схоже на управління) та дослідження, що зараз було б цікавим та актуальним, і вдале презентування вже готового «продукту» (а це про маркетинг). Плюс завжди можна спробувати перенести принципи організації роботи органів держуправління, підприємств, міжнародних організацій на власну сферу діяльності.
Калинів Зоряна, 2 курс
«Креативне мислення» розвиває креативне мислення та демонструє нетривіальні підходи до розв’язання життєвих та економічних задач.
«Макроекономіка» дає розуміння механізмів державного регулювання економіки.
«Економіка праці» допомогає зрозуміти як влаштований корпоративний світ, як виплачують зп, що можна вважати дискримінацією тощо.
«Глобальна економіка» — цей предмет максимально задіює всі знання, отримані протягом попередніх трьох курсів (якщо вони є), змушує формувати власну думку та критично мислити. Містить у собі як удосконалення теоретичних знань, так і використання аналітичних прог подібних до Statista або SPSS.
«Економіка підприємства» дає можливість зрозуміти, як працюють фінанси підприємства, як формуються грошові потоки, як рахувати податкове навантаження.
«БухОблік» має викладача з катедри фінансів, але економістам тут викладають на досить високому рівні. Курс повністю практичний, жодної води, знання студенти активно застосовують на своїх роботах.
«Статистика» дає широкі та ґрунтовні знання зі статистики. Навчилися не лише сухим теоретичним абстрактним формулам, а й застосуванню їх у конкретних кейсах, задачах.
«Економічна теорія підприємства» з першого курсу дає можливість зрозуміти основні закони ринку, будувати прості економічні моделі та показує сутність діяльності підприємств.
Ця спеціальність є унікальною, адже вона навчає як мисленню, що осягає глобальні/системні питання, так і локальні/часткові проблеми. Таким чином, надаючи знання в сфері загальної економіки та «приправляючи» їх додатковими курсами з інших суміжних спеціальностей, виникає унікальна можливість стати таким собі універсальним солдатом, що зможе працювати над розробкою маркетингової стратегії захоплення ринку соком «Садочок», створенням успішної бізнес-моделі стартапу або впровадженням макроекономічної стратегії в межах усієї держави.
Можна сказати, що, на відміну від інших спеціальностей (не для образи), економіка надає таку теоретичну базу, яку можна застосувати в будь-якій з цих саме інших спеціальностей. Зрозуміло, що глибина знань буде залежати від рівня зацікавленості предметом діяльності, однак так легко перейти з однієї сфери в іншу не вдасться нікому, окрім економіста.
Hard skills:
- конструювання економічних моделей;
- знання історичного бекграунду розвитку економічної думки, що дає можливість прогнозувати майбутні зрушення;
- високий рівень ділового та наукового письма.Soft skills:
- терпіння в дискусіях;
- розуміння цінності власної позиції;
- любов до оточення;
- байдужість до того, що може відрізняти людей (наприклад, відсутність негативу до іншого способу життя).
Пічак Максим, 4 курс
Фінанси, банківська справа та страхування
Хоч КМА й справді вирізняється високим рівнем викладання з-поміж українських університетів, проте мене вона захопила групою людей, об’єднаних потребою рости, часто несвідомою. І ріст цей тягне за собою інших.
Вступаючи сюди, ти отримуєш можливість розвиватися не тільки в обраній спеціальності, а й спробувати себе в чомусь іншому, у чомусь, що могло тебе цікавити раніше, але не було де й не було з ким такі бажання реалізовувати.
Маючи велике коло можливостей, іноді важко вирішити, як правильно розставити пріоритети й організувати час, але саме ця купа справ і вчить тебе врешті, як усе встигнути.
Якщо маєш бажання і шукаєш де попрактикуватися, то в будь-якій СО (студентська організація) можна використати знання, отримані на фінансах. Є безліч проєктів і заходів, які потребують залучення грошей, спонсорів, створення кошторису й таке інше. З-поміж СО знання фінансиста потрібні також і для студентського самоврядування.
Леонід Кузьменко, 2 курс
Насправді завжди найбільше чекаєш чогось прикладного та цікавого на кожному з курсів, тому, напевно, усі виділені мною нормативні на моїй спеціальності дисципліни є більш практичними, аніж інші. Завдяки дисципліні «Економетричне моделювання» мені нарешті стало зрозуміло, яким чином статистика може бути використана в житті. Застосовуючи програмні пакети (EViews, Statistica, SPSS) та емпіричну базу з доступних ресурсів, можна оцінити певний вплив одних змінних на іншу (коли працюєш у компанії, такі навички допоможуть спрогнозувати, наприклад, що впливатиме на попит з боку потенційних клієнтів).
Бухгалтерський облік — дисципліна, що певним чином допомогла мені зрозуміти сутність та джерело заповнення форм фінансової звітності компаній.
Мій перший курс почався досить цікаво, як і в кожного зі студентів ФЕНу, хто зустрівся з Оксаною В’ячеславівною на курсі «Українська мова за професійним спрямуванням». Цей досвід є відмінним для кожного, але, однозначно, дисципліна впливає як на мислення загалом, так і на сприйняття української мови зокрема.
По закінченню навчання на моїй спеціальності отримані знання можна застосувати у таких галузях: банківська сфера, бухгалтерія, фінансові відділи в компаніях, сфери надання послуг із консалтингу, аудиту, аутсорсингових послуг бухгалтерії. У цьому переліку мала би бути вказана галузь страхування, але, прослухавши 2 дисципліни із страхування за 4 роки навчання, я не відчуваю, що маю достатню теоретичну базу для цієї сфери.
Hard skills:
- базові знання з економіки;
- використання Excel для різних задач: від перекладу тексті до побудови моделей.Soft skills:
- покращення навичок тайм-менеджменту, особливо в умовах поєднання навчання та роботи;
- кращі навички комунікації з будь-якими людьми.
Марія Биковська, 4 курс
Менеджмент
Навчання завжди приваблювало мене, адже воно давало мені нові знання та навички, які можна застосувати в житті. Вступивши до НаУКМА у 2018 році, я навіть не могла уявити, скільки нового на мене чекає не тільки у навчальному процесі, а й у студентському житті в цілому.
Найбільші зміни у світогляд вніс 1 курс, коли я почала розуміти цінності могилянської спільноти.
Безперечно, отримання освіти ніколи не буває легкими, але коли ти знаєш, як і де використати на практиці вивчену теорію, миттєво запалюється інтерес для опанування нового. Найцікавішим для мене був курс АПММ від Гриджук Ірини Анатоліївни, де пояснювали теорію менеджменту та маркетингу, а також на практичних розбирались із кейсами. Першим викликом для кожного фреша є знайомство з одногрупниками, із якими будеш навчатися протягом 4 років. Порада одна — бути відкритими та не боятися знаходити нових друзів.
Якщо ж казати безпосередньо про навчання, то, щоб бути успішним, дотримуйся таких простих правил: вкладайся в дедлайни (принаймні старайся) та знаходь спільну мову з колективом. Знання, отримані на менеджменті, можна використовувати в усіх студентських організаціях НаУКМА: від організції, що займається адміністративною роботою, до більш творчої.
Для мене менеджмент — це створення та підтримання ділового середовища, у якому члени організації можуть злагоджено працювати разом та ефективно досягати поставлених цілей.
Лисенко Ольга, 2 курс
На мене значно вплинув курс із креативного менеджменту. З-поміж багатьох дисциплін, які передбачають розвиток власної бізнес-ідеї, усе ж обираю «Креативний». Як виявилося, усі та кожна з підприємницьких ініціатив має право на життя та навіть може «вистрілити» та стати реальним джерелом доходів уже в студентські роки.
Дисципліна надасть тобі необхідні інструменти оцінки ринку, власного споживача, брендингу та презентації прототипу твоєї ідеї — пітчинг. Викладачі подбають, щоб його умови були насправді бойовими та реалістичними, щоб на справжній презентації для інвесторів ніщо не злякало. І якщо твій стартап матиме серйозний потенціал, то викладачі залюбки підтримають його в майбутньому.
«Конкурентоспроможність підприємства». Про секрети різних міжнародних компаній уже немало написано й сказано. Завжди існує те, що відіграє визначальну роль. На «Конкурентоспроможності» ти дослідиш компанію на свій вибір та даси чітку аргументовану відповідь на питання, хто ж насправді перший і чому. Виконуючи завдання курсу, ти розглянеш обрану компанію з усіх можливих боків і проведеш власне дослідження серед потенційних її клієнтів. Крім базових методів аналізу конкурентоспроможності, ти навчишся лаконічно візуалізувати в змістовних графіках та діаграмах результати аналізу.
«ТПУР (Теорія прийняття управлінських рішень)».Насправді, страшна в предметі лише абревіаутура назви. По завершенню цього курсу студент зможе сміливо підійти до будь-якого бізнес-рішення з декількома десятками методів у кишені. І мова йде не лише про математичні методи. І найголовнішим є те, що всі ці методики візуалізації та розрахунків ти вивчатимеш на реальних життєвих прикладах, а не на задачах із підручників. Ця дисципліна — про варіанти вирішення різних кейсів. Саме тут народжуються управлінська гнучкість, готовність до дій конкурентів чи невизначених умов.
Як на мене, спеціальність надає надшироке бізнес-спрямування. По ходу навчання тебе точно зацікавить одна чи декілька сфер підприємництва, про яку так чи інакше говоритимете на парах: логістика, project-management, маркетинг, управління персоналом, лідерство, аналітика та прогнозування, інформаційні системи та що не тільки! До кінця навчання на менеджменті точно обереш свій шлях.
Hard skills:
- багаж методів прийняття рішень — і нехай Гугл буде останньою інстанцією, до якої ти звернешся;
- організація власного часу — календарі Outlook/Google та таск-менеджери, типу Trello, стануть незамінними в університетській і робочій, у майбутньому, рутині.Soft skills:
- системне мислення — здатність охопити проблему не лише з багатьох сторін, але й із наслідками й передумовами;
- мультидисциплінарність — здатність використовувати набуті знання однієї дисципліни в іншій;
- навички роботи в команді — як зробити так, щоб уся команда залишалася вмотивованою та “в темі”.
Максим Пілявський, 4 курс
Маркетинг
Якби в моєму житті не було дистанційки, я б сказала, що цілком задоволена навчанням. На жаль, усі ми опинилися в цих нових стресових умовах і не всі курси вдалося належно до них адаптувати. На перших курсах насправді вивчають мало чого, прямо пов’язаного з маркетингом, проте я відчуваю, як моя база знань «про все на світі» розширюється і стає підґрунтям для формування певного світогляду в житті й професійній діяльності. Не можу сказати, що на 100% задоволена якістю пропонованих курсів: десь РТП (робочо-тематичні плани — прим.) розраховані на постійну боротьбу за якісь 1–2 бали, а не на засвоєння знань; десь замало практики, а десь — теорії. Проте це проблеми системи вищої освіти загалом, а не лише спеціальності «Маркетинг» у КМА.
У маркетингу сплітаються математика, гуманітаристика й креатив. Тому для мене є викликом прийняття того факту, що я як людина не можу бути найкращою в усьому. Ідентифікувати ту інформацію, яка тобі необхідна, працювати над тим, де ти «просідаєш», і не зациклюватися на балах — ось що є виклик.
Найскладніше в навчанні — прокидатися на першу пару й ефективно організовувати свій час протягом подеколи великих вікон.
А найцікавішими мені видаються командні проєкти, де необхідно креативити, правильно розподіляти час і налагоджувати ефективну комунікацію між членами команди. Мені подобається спостерігати, як народжуються геніальні ідеї, як «складається пазл».
Насправді, знання, отримані на маркетингу, можна використати майже всюди. Найчастіше ми є в SMM та PR-відділах різних організацій, що логічно. Як на мене, знання, які ми отримуємо, учать нас бути готовими пробувати себе в різних сферах й адаптуватися до нової діяльності. Маркетинг — це естетика, аналіз, психологія, спілкування. Тож у якій студентській організації ці знання застосовувати — це вже справа інтересів людини.
Анна Козак, 2 курс
На маркетингу я виділив два види дисциплін:
- ті, що сприяли професійному розвитку;
- ті, що сприяли загальному розвитку й розвивали способи мислення.
До першого можна віднести споживчу культуру пані Воропай: дає актуальні інструменти, один я досі використовую на роботі (а вже чотири роки минуло); актуальні проблеми маркетингу та менеджменту пані Гриджук, де можна добряче підтягнути базу.
Уже не згадаю назв деяких предметів, та пам’ятаю, що із задоволенням вчився в нашої завідувачки катедри Катерини Пічик, позаяк вона завжди дає простір для креативу й розвитку різних ідей. Упевнений, що ще були круті предмети, які я зараз просто не згадав.
Щодо предметів, що сприяли загальному розвитку, — це, передусім, про українську мову за професійним спрямуванням пані Калиновської. Її предмет був досить складним спочатку, а викладачка на поступки не йшла, тому для першокурсника це був певний стрес. Але я максимально вдячний їй: саме вона змушувала мислити, порушувала на, здавалося, українській мові питання з філософії, психології та історії. Згодом це змінює твій мозок — і змінює на краще.
Знання, отримані на маркетингу, можна застосувати в багатьох сферах, не тільки маркетингових і не тільки після університету. Більшість студентів ФЕН (факультету економічних наук — прим.) шукають себе з 2–3 курсу у сфері, що їм подобається. Маю багато знайомих фінансистів, які пішли на маркетинг, і маркетологів, що пішли у фінанси. База, яку дає університет, досить загальноекономічна і дає простір спробувати себе в різних сферах. Я, наприклад, після першого курсу пішов у маркетинг-відділ гастрокомпанії WINETIME, отримав досвід, а зараз працюю в маркетинговій агенції Yarche молодшим стратегом. Сфер чимало, не менше й знань, проте загальних, а не вузькофахових.
Великий плюс Могилянки — соціальний капітал. Тут легше потрапити у маркетинг-відділ практикантом, сюди приходять з кейсами й реальними бізнес-проблемами, тут можна знайти знайомства, що допоможуть тобі і яким згодом зможеш допомогти й ти.
Hard skills:
- аналіз та дослідження чого б то не було: ринку, продукту, трендів в індустрії;
- job to be done, customer journey;
- маркетингові презентації ринку, товару або послуги.Soft skills:
- комунікабельність, вміння подавати себе;
- емпатія;
- відповідальність; три лідерські «В»: мати волю, щоб зробити вибір та бути за нього відповідальним.
Максим Савчин/Макс Масон, 4 курс
Факультет інформатики:
Прикладна математика
Ще зі школи я знав, що хочу отримати технічну освіту. Оскільки я навчався в гуманітарних школах, мені було важко зрозуміти, що саме хочу вивчати в університеті. Позаяк математика мені подобалась більше за гуманітарні науки, я обрав спеціальність ”Прикладна математика”, але, відверто кажучи, не одразу в Києво-Могилянській академії. Я змінив свою думку, коли відвідав День відкритих дверей у КМА і зрозумів, що це не виключно гуманітарний ЗВО, як мені здавалося раніше. Зараз я не шкодую, що потратив саме сюди. Із перших днів навчання мені сподобалось у Могилянці все: від якості освіти до людей, що мене оточували. Чи було легко навчатися перші два роки? Не зовсім. У школі я не вивчав основ програмування, тож мені було важко «встигати за темпами інших», адже конкуренція висока, а знань мені бракувало. Зараз я вже навчився вчитися та показую досить гарні результати, а побороти труднощі мені допомогла жага здорової конкуренції. Тепер програмування є одним із найцікавіших предметів для мене.
Є ще одна важлива річ, якою я б хотів поділитися. Університет та викладачі не мають можливості надати всіх знань за період, відведений для прослуховування курсу. Вони дають напрям, куди розвиватися, та всі необхідні матеріали для цього, а далі все залежить тільки від твого бажання. Але я впевнений, що навички, які зараз отримую, допоможуть мені знайти перспективну роботу і реалізуватися у професійній сфері.
Також хочу зазначити, що додатково розвивати свої здібності можливо у студентських організаціях. Для студентів факультету інформатики гарним місцем для вдосконалення навичок програмування на реальних проєктах є FIdo.
Павло Колінько, 2 курс
Коли чуєш, що спеціальність називається “Прикладна математика”, то не одразу розумієш, що це за цікавинка. Але слово “математика” моментально ставить десь у підсвідомості хрест. Проте у моїй голові прозвучало: “а чому б і так”! Зараз, після трьох років пліч-о-пліч із дисциплінами цієї спеціальності, можу з упевненістю сказати, що математики справді багато, але все ж у назві залишається і слово “прикладна”. Викладачі на лекціях та практиках розповідають, де можна застосовувати математику, і показують, як це робити, наприклад, у програмуванні чи статистиці. Це дозволяє краще зрозуміти, як використовувати здобуті знання у майбутніх проєктах.
Найбільше мені сподобалися такі предмети як теорія ймовірностей та математична статистика, диференціальні рівняння та математична економіка. Викладачі цікаво й зрозуміло пояснювали матеріал, тому ці дисципліни були для мене компасом, що вів до прозріння в хащах математики. А зрозумівши складний метеріал, хочеться стрибати від радості, що осягнув щось незвідане, і далі досліджувати тему, яка надихнула тебе.
Якою безмежною є математика, такими неосяжними є можливості для подальшого розвитку після закінчення університету. Усі професії неможливо перерахувати, але ось деякі з них: Data Scientist, Data Analyst, Big Data Engineer, розробник ПЗ, веброзробник тощо.
Hard skills:
- основи комп’ютерних алгоритмів
- робота з базами даних (MySQL)
- статистичний аналіз (Excel, Python)
Soft skills:
- критичне мислення
- мультизадачність
- комунікаційні навички
Ольга Сапіга, 3 курс
Інженерія програмного забезпечення
Два роки тому мені пощастило вступити до Києво-Могилянської академії. Досі згадую ту радість, коли побачила себе в списках студентів спеціальності «Інженерія програмного забезпечення». Цим вибором я кинула собі справжній виклик, адже до університету ніколи особливо не програмувала, хоч і захоплювалась математикою.
Протягом перших днів навчання у мене був стрес, шок і водночас захоплення. Адже я, по-перше, потрапила в оточення шалено розумних, ідейних людей, а по-друге, багато хто з них уже роками програмував і мав певні здобутки в цій сфері. Проте вже за кілька тижнів завдяки неймовірно цікавій програмі та простому поясненню складних речей я змогла написати перші програми, а за кілька місяців — перші ігри, від чого раділа просто як мала дитина. А мої одногрупники виявилися чуйними людьми, завжди готовими допомогти — навіть більше, ніж я просила.
Вивчення програмування починається з мови Java, що робить навчання легшим та цікавішим, відкриваючи перед тобою нові перспективи. Свої знання можна вдосконалювати та практикувати в організації FIdo, яка займається технічною підтримкою університету. Студенти Могилянки стають справжніми розробниками, адже багато практикуються та розширюють свої теоретичні знання. Аби досягнути успіху, треба вміти вчитися та організовувати себе, а також мати мету. Тут вам дадуть свободу у відвідуванні лекцій, проте завжди залишається багато матеріалу, який слід опрацювати самостійно.
Ще одна причина любити університет — могилянська спільнота. Тут справді мають позицію та вміють думати. Ці люди готові змінювати світ! Із ними просто чудово проводити час разом, влаштовувати посиденьки, квартирники та поїздки! Подорожі — це особлива частина могилянського життя, адже у нас є ТСР — час, коли одногрупники стають друзями на все життя. Хіба не прекрасно?
Катерина Горуля, 2 курс
На мою думку, велика перевага ІПЗ в тому, що більшість найцікавіших дисциплін викладають на 1–2 роках навчання, коли очі студентів горять бажанням учитися. До таких дисциплін я безперечно можу зарахувати курси нашого декана Андрія Глибовця. Він був моїм першим викаладчем із програмування, а курси, які він у мене читав, були здебільшого пов’язані з алгоритмами і структурами даних на Java. Комусь це може здаватися нудним, але пан Андрій уміє захопливо подавати матеріал.
До того ж, це фундаментальні дисципліни, без ґрунтовного пізнання яких дуже складно як слід вивчити щось нове. Окрім базових дисциплін 1 і 2 років, я також слухав курс пана Андрія “Інформаційний пошук”. Цей предмет дає хороше уявлення про те, як працюють пошукові системи, та допомагає зрозуміти, що потрібно для того, аби створити власну. На цьому курсі студенти отримують потужну базу для багатьох галузей розробки, де потрібно працювати з великими об’ємами даних.
Окрім курсів пана Андрія, мені дуже запам’яталися “Функціональне програмування” Володимира Проценка та “Об’єкно-орієнтоване програмування” Володимира Бублика. Ці дисципліни показують код із наукової точки зору й обов’язкові для всіх, хто хоче стати хорошим розробником. Не можу не згадати курси Олени Бучко “Математичні методи обробки зображень” та “Комп’ютерна графіка”. Мастхеви для всіх, кому цікаво, як комп’ютер “бачить” зображення, та для тих, хто мріє працювати з графічними даними.
Безумовно, ФІ та ІПЗ зокрема готує дуже сильних інженерів-розробників. На факультеті також є достатньо курсів, що допомагають розвинути в собі навички стартаперів, тімлідів та проєктних менеджерів. Цьому також сприяє те, що багато курсів мають фінальні проєкти, які потрібно захищати на пітчах — коротких презентаціях свого продукту. Останнім часом у нас з’являється ще більше таких курсів, і це, безсумнівно, дуже хороший знак. Я впевнено можу сказати, що ФІ готує не лише розробників, а й сильних і різнопланових ІТ-фахівців.
Hard skills:
- Робота з алгоритмами та структурами даних
- Об’єктно-орієнтоване програмування та дизайн
- Веб-розробкаSoft skills:
- Робота в команді — завдяки великій кількості командних проєктів
- Роз’язання задач — через великі обсяги інформації на опанування
- Креативність — часто заохочувалася викладачами
Нікандр Маргаль, 4 курс
Комп’ютерні науки
«Олю, ти чула, що могилянські ІТ-спеціальності — кращі, ніж в інших українських ЗВО?» — ось та фраза, яка найбільше мене заінтригувала перед вступом до університету. Поспілкувавшись із багатьма студентами та відвідавши День відкритих дверей, я зрозуміла, що саме computer science для мене — це щось незвичайне, непередбачуване та цікаве.
І вже першого навчального дня я відчула, що потрапила туди, куди мріяла. Разом із тим, отримавши контрольну з математичного аналізу на першій же парі (звучить наче не дуже страшно, але коли ти все літо відпочивав від ЗНО та нічого не вчив, то трошки напружуєшся) та почувши про те, що існує квадратний корінь з -1, я збагнула, що буде складно, але дуже захопливо.
Хочеться сказати, що на моїй спеціальності з кожним днем стає дедалі цікавіше вчитися, хоча інколи треба боротися з різними викликами: наприклад, вивчити одночасно п’ять колоквіумів по тридцять питань, зробити безліч різноманітних проєктів, освоїти новий матеріал, який часом ніхто не може до кінця зрозуміти та пояснити. Це й робить комп’ютерні науки такою цікавою спеціальністю: вона сформована так, аби ти постійно розвивався, черпав такі знання, про які раніше і не здогадувався, щоб ішов у ногу з прогресом, а часом і переганяв його.
Кожен студент комп’ютерних наук має можливість застосувати свої “програмістські” навички в FIdo, де можна розробляти власні проєкти, організовувати лекції та відточувати свої знання. Проте бути програмістом — це ще й бути креативним, уважним і критично мислити, тому наших студентів можна знайти в будь-якій студентський організації.
Ольга Перч, 2 курс
На мою думку, кожен студент має власне бачення цієї спеціальності та її найцікавіших дисциплін, адже усі мають свої вподобання і збираються працювати в різних сферах ІТ-індустрії. Я спробую розповісти, які предмети найбільше сподобалися саме мені.
“Алгоритми та структури даних” — дисципліна, де розглядають основні структури даних в алгоритмічних мовах програмування та алгоритми для вирішення найпоширеніших класів задач. Отримані навички допомагають не лише в роботі, а також і на співбесідах під час працевлаштування: їх цінують зокрема такі лідери індустрії як Google чи Facebook.
Дисципліна “Бази даних та інформаційні системи” дає навички проєктування реляційних баз даних, їх створення та управління, а також знання основних конструкцій мови SQL.
На курсі “Новітні інтернет-технології” вивчають основи вебпрограмування. Упродовж курсу ми створили декілька власних вебінтерфейсів, навчившись будувати вебсторінки, працювати з API, стилями та даними у вигляді JSON.
Окрім цього, захопливими для мене були курси “Основи штучного інтелекту”, “Інформаційний пошук”, “Функціональне програмування” та “Вступ до JavaEE”. Усі ці предмети — невелика частина того, що вивчають на спеціальності “Комп’ютерні науки” упродовж чотирьох років навчання. Також нам викладають різні математичні дисципліни, як-от математичний аналіз, дискретну математику, теорію ймовірностей тощо. Але математики не так багато порівняно зі спеціальністю “Прикладна математика”.
Знання, отримані на спеціальності “Комп’ютерні науки”, можна застосовувати в різноманітних сферах: від програмування на C++ до вебдизайну чи мобільної розробки. Під час навчання мені найбільше сподобалося те, що прослухані дисципліни дали розуміння буквально кожної сфери IT, і завдяки своїй спеціальності я отримала широке коло знань. Потрібно також розуміти, що самого лише вивчення університетських дисциплін недостатньо, аби відразу працевлаштуватись, адже університет лише допомагає визначити вектор вашого руху, надаючи ґрунтовні базові знання, які ви повинні поглиблювати самостійно.
Hard skills:
- Знання мов програмування та різних фреймворків (Java, C++, JavaScript, Android, Ruby & RubyOnRails тощо).
- Проєктування, створення та робота з базами даних.
- Знання алгоритмів та вміння їх застосовувати.Soft skills:
- Вміння вирішувати проблеми;
- Робота в команді;
- Тайм-менеджмент.
Анастасія Козачук, 4 курс
Традиційні могилянські оказії
Після мого вступу до Києво-Могилянської Академії від своїх знайомих з інших університетів я незчисленну кількість разів чула слова: «Ми тобі заздримо». Сидячи на черговому могилянському квартирнику або концерті, я дивувалась — чому? Потім увечері, все ще питаючи себе про це, я йшла на вечірку, а за тиждень їхала з друзями на тиждень самостійної роботи до Риги. Все таки, до чого ж тут заздрість? Однак, я, звичайно, збрешу, якщо скажу, що не розумію причину заздрощів студентів інших університетів. Могилянка — випадок, коли всі кінематографічні фантазії про університетську спільноту втілюються у життя. У цій статті Спудейський Вісник готовий вам розказати про частину оказій, що традиційно відбуваються у стінах нашого університету.
FRESH FEST
За сприяння Бадді НаУКМА щорічно, наприкінці серпня, у Могилянці відбувається найперша масштабна подія, яка відкриває навчальний рік — FreshFest, він же ФрешФест, він же ФФ.
Це великий фестиваль для першокурсників, що зазвичай відбувається на другому плацу. Він — чудова можливість для фрешів відчути атмосферу університету та познайомитися одне з одним. Він — своєрідний відлік студентського життя у Могилянці для кожного першокурсника.
Щороку тематика ФрешФесту змінюється. Наприклад, 2018 року це був Гаррі Поттер, 2019 — серіал F•R•I•E•N•D•S. Однак з року в рік незмінними лишаються основні локації фестивалю. Зони студентських організацій (де можна довідатися про кожну з них), спіддейтинг, кіберзона, різноманітні челенджі, літературні посиденьки, традиційний квартирник та навіть спортивна зона з волейболом, настільним тенісом і шахами.
KMA Day
15 жовтня для кожного могилянця не просто черговий день у календарі. 15 жовтня у нашої альма-матер день народження. Не зважаючи на свій поважний вік, Могилянка любить святкувати.
Щорічно цього дня відбувається традиційне миття Сковороди організоване Спудейським Братством, а також фестиваль на другому плацу або у Колізеї. Там можна знайти різноманітні лекторії, майстер-класи, КМАркет, багатий на домашні незвичайні смаколики, стікери зі Сковородою і безліччю інших могилянських речей, обов’язково квартирник та навіть квести! А також фудкорт, де є буквально все: від спокусливих десертів до козацького куліша, щоб ніхто не залишився голодним.
Дні факультетів
Ви вже напевно впевнились у тому, що Могилянка — це одна величезна родина, і якщо про день народження альма-матер ми вже поговорили, то саме час згадати про менші її частинки — факультети і їх особливі святкування.
Адже усі 6 факультетів Києво-Могилянської Академії протягом року також мають свої власні свята. Вони розпочинаються навесні днем Факультету правничих наук (ФПвН) і закінчуються влітку днем Факультету соціальних наук та соціальних технологій (ФСНСТ).
Кожен день факультету — яскравий виступ на сцені Актової зали Культурно-мистецького центру НаУКМА (у народі просто КМЦ). Хоча б один раз за час навчання неодмінно варто спробувати взяти участь у дні власного факультету. Адже це просто неймовірна атмосфера, а також чудова можливість ближче познайомитися з колегами з факультету і завести нових друзів. Кінець кінцем це яскраві емоції та спогади, які запам’ятаються на все життя.
Vечір Zнайомств
Ще однією подією, яка щоразу збирає велику кількість людей — є найбільший концерт кожного навчального року — Вечір Знайомств, або ж ВЗ. Його на початку листопада для першокурсників організовують Бадді.
Сенс ВЗ наступний: кожен факультет отримує певну тему і фреші, під кураторством своїх Бадді, мають підготувати відповідно до неї виступ. У кінці журі обирають факультет — переможця. Наприклад тема ВЗ 2018 була жанри кіно, 2019 — СупКультура (витвори мистецтва та супи).
Достатньо велика актова зала КМЦ у день Вечора Знайомств “забита під зав’язку”. Більшості глядачів доводиться стояти через брак місць. 2018 року, коли особисто я була у залі — мені пощастило сидіти лише завдяки друзям, які зайняли місце.
Причина цього ажіотажу зрозуміла: ВЗ з нетерпінням чекають і хочуть побачити абсолютно всі. Адже цей концерт яскравий, веселий і об’єднує усі факультети. Також, це нагода для фрешів попрацювати у команді, проявити себе, показати власні здібності та творчі можливості.
ВЗ варте того щоб взяти в ньому участь, або принаймні того щоб його побачити. Це, мабуть, найбільш видовищний концерт за увесь рік. Він має особливу атмосферу єднання та свята, так як ніяка інша Могилянська подія.
Mohyla Art Week
Восени 2019 у стінах Могилянки відбувся її перший власний фестиваль мистецтва. Протягом тижня відбувалися різноманітні цікаві лекції та події від могилянців та запрошених гостей на тему образотворчого мистецтва, кіно, ЗМІ, літератури, музики, танців.
Це була чудова можливість дізнатися щось нове, навчитися чомусь. Організатори, з огляду на успіх заходу, планують зробити його щорічним.
Колодій
Щороку Могилянка святкує український аналог Масляни, свято початку весни — Колодій. На початку весни Спудейське Братство організовує яскравий фестиваль у стінах КМЦ.
Тут можна знайти і традиційні танці, і старовинні розваги, і просто неймовірні, зготовані студентами, смаколики — млинці, пироги і ще бозна-яка випічка, згущене молоко, мед, джеми. Окремої уваги вартий музичний супровід свята — так званий дем-фолк. Святу акомпанують горловий спів, гітара, барабани та ханґ.
Колодій — це гучно, весело і також дуже красиво. Адже окрім ярмарку, Спудейське Братство віддає данину традиціям, спалюючи солом’яну бабу на подвір’ї КМЦ. Супроводжується це феєричним фаєр-шоу.
By/Buy/Bye Fresh
БайФреш — масштабний концерт, що вперше пройшов 2019 року, на початку травня. Його завданням було зібрати фрешів з різних факультетів (на відміну від ВЗ, в якому кожен факультет виступає окремо) та влаштувати концерт — подяку для Бадді.
Таким чином це мало посприяти тому, що фреші познайомляться ближче, заведуть нові знайомства на інших факультетах та зроблять щось дійсно круте. На правах людини, що брала участь у цьому заході, можу стверджувати зі стовідсотковою впевненістю: концерт виконав своє завдання.
За кілька тижнів репетицій ми стали справжньою великою сім’єю. На БайФреші зустрілися ті люди, які за інших умов, хоча й не можна стверджувати напевне, навіть не мали б нагоди познайомитись . Атмосферу, що панувала під час підготовки та потім у момент виступу, просто неможливо описати. Над ним працювала велика команда з дуже різних людей, які робили все можливе, аби кожна сценка, кожен танець були пророблені до дрібниць.
Цей концерт мав стати новою традицією, відбутися і 2020 року, однак через пандемію підготовку нової події довелося призупинити і перенести.
Міс та Містер НаУКМА
Кожні два роки (рік через рік), влітку у Могилянці обирають власних Міс та Містера університету.
2018 року обрано на разі останнього Містера НаУКМА — Олексія Литвина (соціологія — 3), а 2019 року було обрано Міс — Ольгу Насвіщук (право — 4).
Восени 2020 року відбудеться черговий Містер і тоді ми дізнаємося ім’я нового володаря цього титулу.
Ці конкурси у Могилянці відрізняються від подібних в інших університетах. Києво-Могилянська академія зайняла досить прогресивну, водночас принципову позицію стосовно таких заходів. Могилянка наповнила сенсом власний конкурс краси, завдяки чому він перестав бути лише “виставкою наречених”. Насамперед конкурс сфокусувався на тому, що ховається поза зовнішністю. Зокрема, на могилянському конкурсі немає традиційного для подібних заходів “дефіле в купальниках”.
Натомість, кожен учасник події має представити на конкурсі свій талант, а також підготувати та презентувати власний соціальний проект. Друге є нововведенням саме Могилянки. Це можливість для конкурсантів заявити про те, що їх хвилює, показати, що для них є важливим, привернути увагу до певної проблеми, зробити щось корисне для суспільства (або зібрати та передати гроші на благодійність). Це є дуже важливим. Саме завдяки цьому конкурс набуває сенсу, втрачає орієнтованість лише на те, щоб показати зовнішню красу.
Могилянські вечірки
Коли ви вже стали друзями зі своїми Бадді, відбули Посвяту у студенти Академії, вдосталь розважилися на ФрешФесті, ви поринаєте у студіювання предметів. Може здатися, що тепер чекає лише нудна учбова рутина. Однак зачекайте. Вище ми вже згадали про заходи від Бадді, та це ще не все. Ваше дозвілля віднині потрапляє до рук організаторів могилянських вечірок. Повірте — ви неодмінно захочете їх відвідати. Вони того варті.
Бунтївник, Shark&Co., TERMINOVO, Patelnia, balnow. — ці компанії забезпечать вам вечірки, які не просто виправдають ваші очікування, але й навіть перевершать їх.
Кожен день факультету та кожен великий концерт загалом не лишається у НаУКМА без належної афтепаті. У теплу пору року організатори зустрічають своїх гостей на корабликах, а коли надворі холодно — у клубах.
Особливо феєричним є закінчення навчального року у Могилянці. У червні, після дня Факультету соціальних наук та соціальних технологій, відбувається найбільша вечірка — BOONT.
Її організатором є Бунтївник. Щорічно на неї, у скейтпарку “Гавань”, збирається більше 2000 людей.
Квартирники
Якщо ж вечірки не ваше, на допомогу вам прийде студентська організація КУТ, яка принаймні раз на місяць організовує затишні Квартирники — дещо по-справжньому могилянське.
Вони відбуваються як в рамках більших свят, так і окремо.
Студенти виконують пісні — як кавери, так і власні. Ви можете бути просто слухачем, а можете і самі взяти участь, якщо маєте хист до музики. Варто лише завчасно зареєструватися.
Насправді, коротко описати все те, що роблять могилянці — неможливо. Для цього знадобилося б щонайменше кілька тижнів. Якщо коротко: вони творять університет, у який закохуєшся, куди хочеться щоранку приїжджати і звідки не хочеться повертатися додому. Ти просто знаєш, що у тебе завжди є плани на тиждень, знаєш, що на тебе чекають, що у тебе є незліченні можливості себе застосувати, вивчити для себе щось нове і, звісно, що ти частина цієї дивовижної спільноти. Ти — могилянець.
Гуртожитки
Могилянка надає можливість своїм студентам отримати ще й такий важливий життєвий досвід як життя в гуртожитку. Процедура поселення не є складною. Спочатку при подачі оригіналів документів (на приймальній комісії) потрібно написати заяву на поселення до гуртожитку в паперовій формі до голови житлової комісії НаУКМА. Потім, коли буде оголошено початок електронного поселення, — зареєструватись у системі (посилання вам буде надіслано) й оплатити вартість проживання. І вже незабаром ви зможете заселитися до своєї нової домівки на наступні 4 роки.
Узагалі гуртожитків є чотири: гуртожиток на Троєщині (Троя), на Харківському шосе (Харьок), на Маккейна (Кудря), у Ворзелі. Першокурсників бакалаврату селять лише у перші три, тож розповімо вам саме про них.
Троя
Гуртожиток за адресою вул. Марини Цвєтаєвої, 14Б через своє розташування в знаменитому районі Києва — Троєщині — отримав назву «Троя». Це дев’ятиповерховий будинок з блоковою системою. Один блок складається з 4 кімнат: 2 одно- чи двомісні, 2 три- чи чотиримісні. На ці 4 кімнати є один душ, один туалет, одна кухня. У середньому в блоці живе 10–14 людей. Тобто великих черг на кухню чи в душ зазвичай немає. Найчастіше першокурсників селять у три- чи чотиримісні кімнати.
Найбільш оптимальним шляхом від Трої до Могилянки є маршрутка №192, яка довезе вас з найближчої для гуртожитка зупинки до станції метро «Почайна». Звідти залишиться проїхати дві станції на метро до Контрактової площі. Зранку ця дорога займе близько години, адже часто на шляху траплятимуться затори. У разі ненапруженого трафіку на дорогах цілком реально дістатися до свого пункту призначення за 40 хвилин.
Поруч з гуртожитком є 4 магазини (не рахуючи кіосків), неподалік також розташований спортзал. Розваги вам забезпечить гуртожитська атмосфера. Троя славиться посиденьками на 9 поверсі з піаніно, гітарами та піснями. Студенти постійно ходять у гості одне до одного, дивляться фільми, роблять домашку чи просто спілкуються. Нудно точно не буде.
Якщо коротко, то Троя — це весела гуртожитська спільнота, 9 поверхів без ліфта, подекуди довга дорога до Могилянки й комфортна та затишна оселя на 4 роки.
Ілля Рудійко, ФГН-2
Харьок
Гуртожиток на Харківському шосе, 17, у народі просто Харьок, розташований у 10 хвилинах їзди на громадському транспорті від станції метро «Дарниця». Загалом час на поїздку до КМА займе приблизно 50 хвилин.
Харьок — це дев’ятиповерховий будинок з блоковою системою кімнат, а саме по два блоки на кожному з поверхів. У кожному блоці є 7 кімнат (дво- та тримісні), кухня, душова кабіна та туалет. Саме такою будовою і можна пояснити активне життя студентів у блоці, яке є надзвичайно цікавим. Перш за все, ти відразу отримуєш приблизно 20 нових знайомих. По-друге, тут матимеш постійні посиденьки в чиїсь кімнаті, жарти під час приготування їжі тощо.
Більше того, саме в Харьок селять студентів-іноземців, тож у наявності цікавих моментів тут можна не сумніватись.
Олександр Романюк, ФІ-1
Кудря
Гуртожиток на Маккейна 31А, відомий як Кудря. Найменший, а тому найексклюзивніший могилянський гуртожиток. Потрапити до нього першокурснику майже неможливо, але якщо система відправляє вас сюди, то знайте — ви щасливчик.
По-перше, перевагою гуртожитку є його локація. Розташований на Печерську, він є в 10 хвилинах від станції Либідська (і ТРЦ «Ocean Plaza» відповідно) й 15 хвилинах від станції «Дружби Народів», тож на дорогу до Могилянки загалом доведеться витратити 20–25 хвилин. Більше того, з ваших балконів ви зможете милуватись Києво-Печерською лаврою, а у випадку екстренної потреби купити продукти, до ваших послуг чотири супермаркети неподалік від гурто.
По-друге, як вже зазначалось раніше, Кудря дуже компактна, тут усі одне одного знають. На кожному поверсі є 4 блоки, а в блоці 4 кімнати — одномісна, двомісна, тримісна і чотиримісна відповідно. Тож гучних тусівок у стилі 9-го поверху Трої тут не буде, але й сумувати теж не вийде, навіть не намагайтесь.
Найбільшим недоліком цього гуртожитку є кухні, точніше їх відсутність. Річ у тім, що на всі 9 поверхів тут є лише 2 кухні — на 5 та 9 поверхах. Однак, як показує практика, життя з мультиваркою й компактною електронною плитою у себе в кімнаті не таке вже й погане.
Студентське самоврядування
Студентську спільнота КМА можна уявити як таку-собі мінімодель суспільства, держави. Тоді, як і в реальних державах, у нас є свої студентські ЗМІ, свій театр і кіноклуб, свої (суб)культурні, творчі, спортивні осередки, свої свята тощо. Про всі ці речі йшлося в минулих розділах. За таким же принципом, однак, у нас є й свої “органи влади” — органи студентського самоврядування (ОСС).
Парою абзаців нижче ми почнемо розбиратися, що це й для чого воно потрібно, проте спершу — невелика заувага: звісно ж, я пропоную аналогію з державою не для того, щоб перебільшити важливість і значимість самоврядування. Навпаки: якщо ви в майбутньому хотіли б працювати в політичній сфері чи, скажімо, бути проєктними менеджерами, тут ви можете поекспериментувати й здобути практичний досвід творення змін у соціумі (нехай і маленькому). При цьому, применшувати значення самоврядування теж не варто: воно має цілком реальний вплив на якість ухвалення рішень, навчання й дозвілля в університеті.
Отже, план такий:
- Окреслимо, що таке студентське самоврядування та які органи в ньому є.
- Поговоримо, чим займається кожен із цих органів. Тут же будуть і рекомендації, кому в першу чергу могло би бути цікаво до них долучитися.
Що таке органи студентського самоврядування?
Термін “самоврядування” як би натякає на те, що ми можемо самостійно, автономно конструювати світ навколо себе. Це офіційне представництво студентської спільноти, яке допомагає:
- забезпечити права студентства;
- допомогти з ефективної комунікацією, коли потрібно об’єднати зусилля студентства й адміністрації КМА
- творити комфортне середовище для соціального, творчого, наукового розвитку в КМА.
Самоврядування існує в КМА з 1992 року (пару років тому в нього був 25-річний ювілей), тобто практично з першого набору студентства. За цей час його система встигла змінитися декілька разів, але в чинній формі воно існує з 2015 року. Власне щоб розібратися, які саме органи самоврядування існують зараз, повернімося до держав. У кожної держави є: органи центральної влади (президент, парламент, уряд тощо), органи місцевої влади (міські адміністрації, облдержадміністрації, сільради тощо) і міжнародне представництво (делегати в ПАРЄ чи Радбезі ООН, наприклад).
Так от, наші “органи центральної влади” — це:
- Студентська колегія (СК) — уряд, аналог Кабінету міністрів України;
- Конференція студентів (КС) — парламент, віддзеркалення Верховної Ради України (так, так, є жарти про КС-Конституційний Суд і КС-Контр Страйк);
- Студентська виборча комісія (СВК) — аналог Центральної виборчої комісії (треба ж якось проводити вибори до всіх цих органів самоврядування);
- Контрольно-ревізійна комісія (КРК, кряк, курлик) — щось на зразок компанії-аудитора самоврядування.
“Органами місцевими влади” можна вважати такі:
- Старости груп — координатори-комунікатори групи (так, щось у дусі шкільних старост, але з більш вагомими функціями);
- Ради гуртожитків (РГ) — люди, які допомагають забезпечити комфортне проживання та дозвілля в гуртожитках.
Наостанок, органи самоврядування є не лише в студентської спільноти, але й у Могилянки в цілому. Туди входять і представники адміністрації, і викладачі, і представники від студентства, яких ми тут жартома й називаємо “міжнародним представництвом” а більш серйозно — студентством у Вчених Радах (СВР):
- студентське представництво у Вченій Раді КМА (керівному органі КМА);
- студентське представництво у Вченій Раді кожного факультету (відповідно, керівні органи факультетів.
Тепер розберімо трохи детальніше, чим займається кожен із цих органів.
Студентська колегія (СК)
СК — студентський уряд і, мабуть, найвідоміший і найстаршиий орган студентського самоврядування (нині — XX скликання СК, обране в березні). Колегія одночасно:
- працює як проєктний хаб (і стосовно дозвілля, і стосовно, наприклад, забезпечення якості освіти);
- розпоряджається бюджетом самоврядування;
- підтримує студентські організації й інші студпроєкти;
- допомагає студентству й адміністрації з вирішенням поточних питань і форс-мажорів (умовно кажучи, якщо не знаєте, куди звернутися, звертайтеся до СК).
Одним із найпомітніших проєктів СК за минулий рік була програма мобільності (обміну) між університетами України “Плацкарт”. Проте (як раз щодо форс-мажорів) останніми місяцями СК допомагала Могилянці адаптуватися до карантину через COVID-19, а зокрема й перейти на дистанційну освіту.
До складу СК входять 6 постійних членів (по 1 від кожного факультету), яких обирають на виборах у лютому-березні терміном на 1 рік. При цьому їм допомагає команда СК — це штат асоційованих учасників.
Рекомендовано долучитися: усім, хто любить проектну діяльність, майбутнім топ-менеджерам будь-якого напрямку, public administrators, урядовцям, правникам
Telegram: @StudNaUKMA
Facebook: @StudNaUKMA
Instagram: @sk_naukma
Конференція студентів (КС)
КС — вищий представницький і “законодавчий” орган, який регламентує та контролює всю діяльність студентського самоврядування, затверджує його бюджет, формує його стратегії. Водночас КС може виступати майданчиком для обговорень найбільш спірних питань студентства. У випадку ж, якщо потрібно “дати згоду студентства” на якісь серйозні зрушення в КМА, рішення ухвалює.
Нині — VI скликання Конференції сучасного формату. Усього до її складу входять до 36 делегатів, де кожен делегат представляє певний рік навчання на кожному факультеті (наприклад, 1-й курс ФЕН, 2-й курс ФЕН і так далі), обираються в жовтні на 1 рік.
Рекомендовано долучитися: майбутнім депутатам, дипломатам, public administrators, загалом політикам і політичним аналітикам
Telegram: @studentconferencekma
Facebook: @svk_ukma_news
Студентська виборча комісія (СВК)
СВК забезпечує демократичний процес у студентському самоврядуванні, тобто організовує чесні вибори до інших органів. Безумовно, це означає не лише, умовно кажучи, підрахунок бюлетенів (або підготовка е-системи голосування), але й ведення PR-кампанії виборів (#ВибориКМА), організація фотосесій і дебатів для кандидатів, допомога їм із оформленням мотиваційного листа.
Зокрема, у вересні з кожною групою першого курсу сконтактує представник/представниця СВК та допоможе провести вибори старости. Втім, найбільш масовими та відомими виборами в самоврядуванні, мабуть, є вибори до Конференції студентів (жовтень) і Студентської колегії (лютий-березень).
До слова, історія самоврядування з 1992 року була відновлена саме в е-архіві СВК.
Рекомендовано долучитися: тим же, кому й до Студентської колегії, проте з тяжінням до сезонної роботи, майбутні соціальні та політичні аналітики, public administrators, HR- і PR-менеджер(к)ам, правникам
Telegram: @svk.ukma.edu
Facebook: @svk_ukma_news
Контрольно-ревізійна комісія
Хоча КРК — не надто відомий орган, він виконує роль аудитора та стежить за належним використанням коштів із бюджету самоврядування.
Рекомендовано долучитися: майбутнім фінансовим консультантам й аудиторам
Старости груп (старостат)
Старости (збірна назва — старостат) — одночасно координатори та комунікатори групи. До їхніх обов’язків входить гуртування групи, інформування одногрупників про важливі новини КМА та зміни в навчальному процесі (наприклад, розкладу), створення “місточку” між адміністрацією та групою, а також (за потреби) допомога в розв’язанні конфліктних ситуацій між студентами й викладачами чи адміністрацією.
Рекомендовано долучитися: майбутні проєктні менеджери, PR-менеджер, HR-менеджери, медіатори конфліктів
Ради гуртожитків (РГ)
Ради гуртожитків — це друзі для спудеїв, які, вочевидь, проживають у могилянських гуртівнях. Окрім того, що РГ допомагають й підтримувати належний побут і чистоту й організовують дозвілля, вони також будуть допомагати при поселенні.
Обирається РГ на рік (кількість представників і формат виборів залежить від гуртожитку).
Рекомендовано долучитися: public administrators, HR- і PR-менеджери, проєктні менеджери, івент-менеджери
Telegram РГ Троєщини: @Troya_NaUKMA
Студентство у Вчених Радах (СВР)
СВР — ще один не найвідоміший осередок самоврядування, однак ці представники студентства беруть участь у керуванні університетом безпосередньо у Вченій Раді КМА та Вчених Радах факультетів. Як і всі інші члени Вчених Рад, студентське представництво розглядають стратегічні питання університету, його нормативну базу, наукову та методичну складову. Іншими словами, якщо КМА відкриває нову спеціальність, готує положення про елементи дистанційної освіти чи планує ухвалити рішення, пов’язані з якістю освіти, ці моменти обговорюється на рівні Вчених Рад.
Більшість представників СВР обираються на виборах (як правило, на кілька років), однак до СВР КМА долучається також і голова Студколегії.
Рекомендовано долучитися: майбутні переговорники, дипломати, правники, народні депутати, стратеги
Telegram: @svr_ukma
Facebook: @svr.ukma.edu
Більше інформації про студентське самоврядування КМА можна знайти на його сайті.
Студентські організації
Бадді НаУКМА
Бадді вистачить для всіх, і вони є на всіх спеціальностях.
Бадді можуть усе.
Бути абітурієнтом чи першокурсником — наче потрапити на іншу планету. Коли сумніваєшся в виборі університету чи потрібна інструкція з користування Могилянкою, — Бадді — твої друзі й порадники.
Вони підтримають під час адаптації, розкажуть про студентське життя й особливості навчання та організують цікаві заходи. Їм можна довіряти, бо вони також колись були новачками.
Бадді будуть тут і для тебе (і це правда перероблений рядок з легендарної пісні I’ll be there for you). Можливо перший час тебе це дивуватиме, але згодом ти все зрозумієш.
Жодних спойлерів. Скоро сам про все дізнаєшся.
Facebook | Instagram | Telegram | YouTube
CB family
Родина Спудейського Вісника — ідеальний тип сім’ї в усіх її можливих проявах. Старше покоління, з якого все почалося, і зовсім юні проєкти активно взаємодіють між собою і формують міцну СВ Family. Станом на зараз є чотири активні проєкти: Спудейський Вісник, KMA Today, Спудейський Словесник та Білий Простір.
Спудейський Вісник — той самий ЗМІ, який щотижня повідомляє всій Могилянці про те, що «Сонечко сходить над бурсою». Від 20 січня 2019 року і аж до випуску, який ви зараз читаєте, Вісник випустив уже 53 номери, тримаючи авдиторію в курсі головних подій тижня у стінах Могилянки та поза ними, публікуючи інтерв’ю з найрізноманітнішими людьми: від В’ячеслава Брюховецього й Андрія Мелешевича до звичайних могилянців, яких варто почути. Вісник — не тільки інформаційний, але й творчий. Час від часу редакція влаштовує конкурси на найкращий твір певного жанру, у яких можуть брати участь усі охочі. Крім того, нещодавно вийшла ціла «Етимологія витвору мистецтва», у якій люди, що навчаються на різних спеціальностях та володіють яскравими ідеями, талантами й вподобаннями, писали про один із своїх витворів. Отож Вісник — це про вашу обізнаність, про мистецтво, яке твориться навколо, про можливість відчути себе частиною Могилянки, навіть перебуваючи далеко від неї.
Facebook | Instagram | Telegram
KMA Today — щоденний студентський інтернет-ЗМІ Києво-Могилянської академії, який публікує пов’язані з КМА події. Тут анонсують заходи, аби ти знав, куди піти з друзями після пар (навіть під час карантину у Могилянці відбувається неймовірна кількість речей!), сповіщають про важливі для університету досягнення, розповідають про можливості, які відкриває перед тобою Могилянка, — загалом, висвітлюють усі аспекти життя спільноти в ненав’язливій, неупередженій і дружній формі, дотримуючись принципу «мінімум слів — максимум змісту».
Один клік — і ти вже читаєш приємно оформлений текст у Telegraph, де виділено все найголовніше. Для більшої зручности в позакарантинні часи всі анонси збираються в «Передвісті» — велику тижневу оповістку.
Системність, зручність і лаконічність — ось що робить KT незамінним помічником спудея, який прагне все встигнути та не загубитися у вирі насиченого університетського життя.
Спудейський Словесник — крайній проєкт СВ Family, який беззаперечно можна назвати мастхевом для абітурієнта, фреша та спудея. Могилянка має безліч внутрішніх термінів, афоризмів, звичайних локальних «фразочок», незрозумілих для людини, що прийшла «ззовні». Саме для того, аби полегшити ваше життя у стінах альма матер, було створено Спудейський Словесник. У ньому вміщена уся могилянська термінологія: архаїзми та історизми, слова, які у всіх на слуху, і терміни, яких уже кількадесят років ніхто не чув. Хочеш заввиграшки відрізняти могилоскептицизм від могилооптимізму, знати, хто такий Мікроглиба, і що ж означає це «СК працює»? Тоді швиденько переходь на Телеграм-сторінку Спудейського Словесника, читай вибрані слова та знаходь його повну версію.
Спудейський словесник | Facebook | Telegram
Білий Простір — простір-коворкінг на першому поверсі Культурно-мистецького центру НаУКМА. Це місце просто дихає спудейською автентичністю й атмосферою. Тут ти можеш зустрітись із друзями за чаєм, зіграти на піаніно, уявити себе Брюховецьким та виграти кілька партій у шахи чи спокійно почитати одну з книг, що формують своєрідну «бібліотеку БП». Окрім цього, команда Білого Простору ще й створює вечірнє життя на локації. Тут часто відбуваються найрізноманітніші івенти, як-от літературні читання, Андріївські вечорниці, вечірки з нагоди дня святого Валентина, імпровізовані квартирники… Крайнім івентом у Білому Просторі стала Калабаня — справжня вечірка у «стилі дитинства» із халабудою, розмальовками, настільними іграми, желейними черв’ячками тощо. Життя Білого Простору вирує, і ти можеш навіть організувати в його стінах свою подію, попередньо домовившись про це з командою, яка в усьому тобі допоможе.
Facebook | Instagram | Telegram
ТА Могилянка
«ТА Могилянка» – студентська організація, що займається створенням відео про життя в університеті. Справді, якщо зайти на канал СО на Youtube, то можна познайомитися зі студентами альма-матер, їхніми буднями, навчанням та розвагами.
Окрім цього, «ТА» часто порушує більш серйозні питання, які потребують уваги кожного. Наприклад, одним із останніх таких відео став випуск про карантин, де висвітлено важливість та проблеми дистанційного навчання в Могилянці. Але найголовніше, що. Кожне відео створене з особливою увагою, адже над ним працює велика й злагоджена команда, яка вкладає в роботу колосальні сили, щоб контент став по-справжньому цікавим, якісним та корисним.
«ТА Могилянка» – СО, в якій зібралися найкреативніші студенти КМА, адже в ній саме та особлива атмосфера, наповнена натхненням та мотивацією, завдяки якій хочеться творити.
YouTube | Facebook | Instagram | Telegram
Радіо КВІТ
СО «Радіо КВІТ» складається з чотирьох основних відділів, кожен із яких відповідає за розвиток у відповідному напрямі. Загалом організація створює розважально-інформаційний контент для авдиторії.
Діяльність першого відділу зосереджена на проведенні радіоетерів. Радіоведучі готують та проводять етери, у яких розповідають про різноманітні актуальні новини, а також ведуть рубрики.
Організація та проведення як масових, так і локальних щотижневих заходів для студентства, — відповідальність відділу івентів. Наприклад, kvit live чи квартирник, на якому. збираються охочі послухати виконавців із могилянської родини. Команда активно займається благодійними проєктами: аукціоном побачень чи благодійним лайвом.
За піар та СММ відповідає окрема команда людей, які інформують авдиторію щодо всіх новин та планів СО в різних соціальних мережах. Копірайтери, фотографи, журналісти, редактори — усі вони є гарантами якісного та актуального матеріалу.
Наймолодшим в організації є відділ, який відповідає за контент Радіо КВІТ на Ютубі. Команда зосереджується на створенні. живого матеріалу для цієї площадки, оскільки щирі, непідробні емоції та комунікація — це те, що здатне зацікавити молодь.
Facebook | Instagram | Telegram
СБ
Найстаріша СО Могилянки, яка також є і громадською організацією? Проєкти, у яких поєднуються українські традиції з сучасними ініціативами? Місце, у двері якого не прийнято стукати чи просто команда активних і готових на нові звершення людей?
Що ж насправді Спудейське Братство?
Спудейське братство — це у першу чергу люди і спільнота, яка об’єднує не одне покоління ініціативних могилянців. Щороку вони організовують Школу проєктного менеджера, Посиденьки, Чистого Сковороду, Миколайчика для дітей, Андріївські вечорниці, Вертеп, Колодій, фестиваль Купала та різноманітні тренінги й лекції, які збирають сотні захоплених відгуків.
Також Братство є командою, яка може дати тобі поштовх до розвитку, корисні скіли і крутий досвід з піару, комунікацій, фандрейзингу й техзабезпечення, який можна вказувати в резюме.
Одними з основних цінностей у спільноті СБ є відкритість, ентузіазм, відповідальність і взаємодопомога — саме завдяки цьому ти отримуєш не тільки друзів, а і команду, яка готова тобі допомогти у втілені проєктів, та місце для самореалізації.
Facebook | Instagram | Telegram
КУТ
Музичний хаб КУТ створений спеціально для музичної спільноти Могилянки. Наша команда влаштовує концерти та інші музичні івенти. Саме з КУТом ти можеш поринути в атмосферу живої музики різноманітних жанрів, підспівувати улюблені пісні та знаходити нові треки до плейлісту. І, звісно ж, виступити на сцені, якщо ти музикант.
А головне – зможеш не тільки продемонструвати свої навички, але й розвинути їх! КУТ – це не просто організація, а цілий музичний простір. У нас є для тебе три репетиційні кімнати, дві з них для акустичних інструментів, а третя – з повним набором необхідної апаратури.
Основні поінти КУТа:
а) наші квартирники: організація та можливість виступити, заохочення до вдосконалення і шлях майбутнім зіркам сцени, заряд ендорфінів для глядачів;
б) репетиційні: простір для самовдосконалення, підтримка студентів, апаратура і можливості;
в) музичний простір для студентства, де можна знайти однодумців, якщо ти любиш музику і цікавишся нею;
г) а ще в нас є графіті в холі, перманентне чаювання в лаунжі і культ диванів!
Приходь Слухати музику, Грати музику та Говорити про музику! До зустрічі в КУТі!
Facebook | Instagram | Telegram
Екоклуб «Зелена Хвиля»
ЕкоКлуб «Зелена Хвиля» — українська студентська екологічна організація, що об’єднує активістів, яких турбує доля нашої планети, екологічного стану біосфери, захисту тварин, уникнення глобального потепління тощо. ЕкоКлуб влаштовує різні заходи, задля привернення уваги до проблем захисту довкілля та їх вирішення.
Основні заходи організації:
Mohyla Green Day — масштабний захід на території КМА, де ЕкоКлуб влаштовує різні активності присвячені захисту довкілля.
КМАсвоп — вечірка, куди люди приносять свої речі, які вони вже не носять, і обмінюються з ними іншими.
Проекти з ПРООН — програма розвитку ООН від представництва ООН в Україні, де екоклубівці реалізують свої проекти щодо покращення стану навколишнього середовища.
GreenAirs — відео у форматі дискусії або інтерв’ю, які знімає ЕкоКлуб у своєму офісі. Теми обговорення найчастіше пізнавальні щодо тем екології або обміну досвідом. Учасники — екоклубівці та запрошені гості.
…і ще багато-багато іншого. ЕкоКлуб — маленька міцна родина, що об’єднана однією неймовірно важливою метою!
Facebook | Instagram | Telegram
KMA’s GeekLab
KMA’s GeekLab — новенька СО, яка об’єднує думки та серця могилянських фанатів та поціновувачів поп-культури, або іншими словами — гік-культури. Тут спудей знайде однодумців та зможе розділити свою любов до безлічі відомих, й навіть більше — маловідомих, франшиз. Кожен знайде собі заняття до вподоби: погомоніти про улюблені всесвіти на тематичних посиденьках, випробувати власну обізнаність у різноманітних напрямках на Гік-вікторинах, створити власний комікс, взяти участь у костюмованій вечірці, пограти в настільні ігри або ж долучитися до кібер-турніру, та ще 1000 і 1 причина долучитися до гіківської СО.
Навіть якщо протягом навчального тижня часу на посиденьки, ігри та вечірки буде обмаль — не переймайся, спудею! Адже на вихідних могилянці-гіки організовують походи в кінотеатри (так, на карантині подібне читати кумедно, однак уявіть похід на прем’єру з можливістю обговорити побачене з однодумцями, хіба не кульно?).
Ставши членом\членкинею гіківської СО, спудей долучається до створення платформи для комфортного спілкування та знайомства поціновувачів різноманітних фантастичних світів та історій. KMA’s GeekLab — це місце, де ви будете почувати себе, як удома
Facebook | Instagram | Telegram
Fldo
Fido — це студентська організація, яка має два основних напрями роботи. Перший — організація різноманітних заходів як-от гостьові лекції. та практичні заняття для студентів КМА. Основною метою є підвищення професійних навичок, навичок комунікації та роботи в команді. Організовано вже понад 30 лекцій на різноманітні теми, переважно IT, а також було проведено 4 хакатони.
Другим напрямом роботи є розробка застосунків для підвищення рівня цифрових сервісів університету. Наразі йде робота з впровадження стратегічного проєкту «Цифровий університет», у межах діяльності над яким уже було впроваджено системи підтримки дистанційного навчання, управління гуртожитками, підтримки користувачів, а також було розроблено telegram чат-бот розкладу для студентів НаУКМА.
Facebook | Instagram | Telegram
Mohylianka Dance
Mohylianka Dance – це люди з пристрастю до танців, яку неможливо приборкати ні дедлайнами, ні поганою погодою, ні заторами на Північному мості. Ми – це студенти та студентки, які діляться своїми знаннями, навичками та любов’ю до руху з усіма, хто готовий дарувати посмішку впродовж тренування.
Mohylianka Dance – це тренування з різних стилів танцю з понеділка до суботи. Ми танцюємо завжди і всюди, проте кожного дня з 16:30 до 20:00 ховаємося в танцювальному залі, щоб вивчити щось новеньке. Наші тренування з контемпу, хіп-хопу, k-pop, стретчінгу, класики, йоги та фітнесу є повністю безкоштовними для всього студентства НаУКМА.
МД – це більше, ніж СО, ми об’єднуємо всі факультети та спеціальності в ритмічних рухах, улюблених треках і літрах випитої водички на тренуваннях. Якщо ти танцюєш щодня в душі, у громадському транспорті або не тільки, то тобі до нас. Якщо ти мрієш знімати супер класні ТікТоки, але думаєш, що не вмієш танцювати, то тобі однозначно варто стати частиною МД. Бо ми все опановуємо разом!
o.poetry
o.poetry – молода студентська ініціативна група, яка влаштовує поетичні вечори. Головна мета o.poetry – підтримати митців-початківців та створити дружній і відкритий арт-простір. Читання мають формат вільного мікрофона з часовим лімітом у 8 хвилин для кожного учасника; o.poetry заохочує читати будь-якою мовою та проявляти креативність.
Однією з особливостей o.poetry є віршосушка – місце, де кожен учасник може поділитися улюбленими віршами, написати кілька рядків із власних поезій або залишити посилання на творчу сторінку. Учасники пишуть на папірцях улюблені цитати й підвішують їх на тонкі гірлянди. Тому віршосушка – ще одне місце, де можна ділитися мистецтвом, особливо якщо робити це вголос поки що страшно.
Важливим аспектом читань є благодійність: o.poetry співпрацює з благодійними могилянськими організаціями та акціями. Так одного разу вхідним квитком на читання слугували канцтовари для сиріт, які братчики й братчиці зі Спудейського Братства передали дітям із дитбудинків у рамках акції «Миколайчик для дітей».
Кожна поетична зустріч дає можливість поділитися творчістю, знайти однодумців і просто добре провести час.
Студентська театральна студія “4 студія”
Офіційно студію засновано 23 квітня 2019-го року, коли серйозність намірів творити було підтверджено першою авторською виставою. Головою театру є студент 3-го курсу спеціальності “Економіка” Маркіян Мороз, а секретарем – культорологиня Єсенія Вітенко. Режисером може стати кожен, хто має ідеї і може зібрати натхненну команду.
Оскільки організація ще доволі молода, її учасники лише вчаться працювати разом і вперто прямувати до спільної мети. Це часто буває складно, але, за словами Єсенії, їхнім творчим об’єднанням керує безмежна любов до театру, яку вони транслюють глядачам крізь власне мистецтво. Своєю успішною діяльністю студія безпосередньо завдячує адміністрації КМЦ.
Післяслово
Друзі, дякуємо, що виявили бажання прочитати цей спецвипуск і познайомитися дещо ближче з могилянською місциною, її повсякденням і її людьми! Сподіваємося, що Спудейський вісник допоміг вам дещо краще зорієнтуватися на вашому шляху до Могилянки. Попри всі ковідні складнощі, ми віримо, що рано чи пізно побачимося з вами на Контрактовій площі, обох плацах, у теплих подільських кав’ярнях і на легендарних сходах КМЦ, будемо святкувати дні факультетів і співати на могилянських квартирниках.
Тримайтеся здорові ❤️
До зустрічі!